Елтон Џон го позајми стилот на Барби. Се надева дека фановите се инспирирани „ бестрашно “ да ги следат соништата

САД– Поп-ѕвездата Елтон Џон се здружи со Мател за да ја лансира својата сопствена кукла Барби како  две икони на поп-културата. Барби нормално не личи на Елтон, таа е женски лик, но е инспирирана од трајниот стил на поп-легендата.

Русокосата Барби, достапна сега на Walmart.com, има долга виткана коса под виолетова капа, додека се облекува во бомбашка јакна и фармерки украсени со иницијалите на пејачот. Куклата има и спортски очила со затемнето розово стакло, заштитен знак на Џон и пар чизми на платформа. Како одобрување на деценискиот активизам за ЛГБТК заедницата, има виножитни ленти и на јакната и на чизмите.

Лансирањето на куклата Барби е закажано за 45-годишнината од концертот на стадионот „Доџерс“ во 1975 година, што во тоа време, го сруши светскиот рекорд за најголем концерт на еден уметник досега. Блескавиот Доџерс-шоу на Елтон беше незаборавно овековечен на филмот во биографскиот филм за 2019 година, Rocketman, а облеката е претставена и на новата кутија на фигурите на Барби.

Што се однесува до куклата Барби, ова е последната во долгата низа соработки на Барби со врвни имиња во музиката, филмовите и модата. Џон тесно соработуваше со Мател на официјално лиценцираниот производ, од првично осмислување до производство. Пејачот вели дека било возбуда да се позајмат неговото име и стил на ваков иконски производ.

„Барби е икона сама по себе, така што има чест за мојата работа и личен стил е вистинска чест“, вели Џон. „Се надевам дека таа ги инспирира обожавателите насекаде да бестрашно ги следат своите соништа и неограничен потенцијал“.

Ограниченото издание се продава по цена од 50 долари и е достапно сега на Walmart.com.