Путин не може да го урне ни интернетот, Елон Маск обезбедил сателит за Украина


Сателитскиот систем Starlink на Елон Маск, што обезбедува сигурен пристап до интернет, сега е активен во Украина. Овој потег уследи откако вицепремиерот на Украина го повика  Маск да им помогне, бидејќи системот SpaceX не бара никакви кабли со оптички влакна.Корисниците на земјата пристапуваат до сигналите за широкопојасен интернет што се враќаат на земјата со помош на комплет што го продава SpaceX.

-Илон Маск, додека вие се обидувате да го колонизирате Марс – Русија се обидува да ја окупира Украина! Додека вашите ракети успешно слетуваат од вселената – руски ракети напаѓаат украински цивили! Ве молиме да и обезбедите на Украина станици Starlink и да им ги повикате свесните  Руси да се спротистават“, напиша Михаило Федоров на Твитер.

SpaceX лансираше повеќе од 2.000 сателити Starlink во орбитата од 2018 година и планира на крајот да има дури 12.000 како дел од својата интернет мрежа со голема брзина. Федоров се огласи на Твитер за да му се заблагодари на шефот на SpaceX за неговата брза акција.

„Старлинк терминалите доаѓаат во Украина! Ви благодариме (Илон Маск), ви благодарам на сите што ја поддржавте Украина!“ твитна тој.

Федоров исто така ги повика Фејсбук, Инстаграм, Јутјуб, Нетфликс и Гугл да ги блокираат руските сметки како одговор на инвазијата.

„Исто така, побаравме (Нетфликс) поддршка. Апелиравме до нив да го блокираат пристапот на Руската Федерација до Нетфликс и да ја исклучат руската содржина. Веруваме дека се грижите. Да ја запреме оваа срамна крвава војна!“ твитна тој.