Елон Маск како бејбиситер, си го донел синот на средбата со Ердоган


Сопственикот на „Тесла“ Елон Маск денес имаше средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на која се појавил со неговиот син. Еве како течел разговорот:

Ердоган: Каде е вашата сопруга?

Илон Маск: О, таа е во Сан Франциско. Сега сме разделени. Затоа се грижам за мојот син.

За време на состанокот, кој се одржа во Турската куќа во Менхетен, претседателот Ердоган го информираше Маск, основачот на Tesla и SpaceX, за „технолошките откритија на Турција, како и за визијата „Дигитална Турција“ и Националната вештачка разузнавачка стратегија“.

Потсетувајќи дека со влезот на турскиот електричен автомобил Togg на патиштата во Турција, Tesla влезе на турскиот пазар, Ердоган ја повика Tesla да ја основа својата седма фабрика во Турција.Според соопштението на турскиот Директорат за комуникации, Маск за возврат рекол дека многу турски добавувачи веќе работат со Tesla и дека Турција е меѓу најважните кандидати за следната фабрика.