Џејн Фонда, Џастин Трудо, Хелен Мирен… се простуваат од големиот актер Доналд Сатерленд


Славните актери и државници, колеги и семејството му оддаваат почит на актерот Доналд Сатерленд, ѕвездата на „M.A.S.H“, „Клут“ и „Игри на гладта“ кој починаа по долго боледување во четвртокот на 88-годишна возраст во Мајами.

„Доналд беше џин, не само физички, туку и како талент. Тој исто така беше многу љубезен и дарежлив. Никогаш не е лесно да се изгуби калибарот на човечко суштество и актер како Доналд Сатерленд, но ова навистина длабоко боли затоа што Доналд беше како мојот брат и голем дел од мојата кариера“. – Ко-ѕвездата во „M.A.S.H“ Елиот Гулд, во изјава за Асошиетед прес.

„Бев благословен да го режирам во #Backdraft. Еден од најинтелигентните, најинтересните и најпривлечните филмски актери на сите времиња. Неверојатен опсег, креативна храброст и посветеност да им служи на приказната и на публиката со врвна извонредност“. – Рон Хауард, на X.

„Со тешко срце, ви кажувам дека мојот татко Доналд Сатерленд почина. Јас лично мислам дека е еден од најважните актери во историјата на филмот. Никогаш не се плаши од улога, добра, лоша или грда. Го сакаше тоа што го правеше и го правеше тоа што го сакаше, и никогаш не може да се бара повеќе од тоа. Добро проживеан живот“. – Актерот и синот на Сатерленд, Кифер Сатерленд, на X.

„Доналд Сатерленд беше еден од најпаметните актери со кои сум работел. Имаше прекрасен истражувачки мозок и одлично знаење за широк спектар на теми. Тој ја спои оваа голема интелигенција со длабока чувствителност и сериозност за неговата професија како актер. Сето ова го направи во легендата на филмот во која стана“. – Актерката Хелен Мирен, која глумеше заедно со Сатерленд во „The Leisure Seekers“ од 2017 година.

„Изгубивме еден од големите. Доналд Сатерленд донесе ниво на брилијантност во неговиот занает, ретко кој можеше да го достигне. Извонреден, легендарен актер – и голем Канаѓанец“. – Канадскиот премиер, Џастин Трудо, на X.

„Доналд беше брилијантен актер и сложен човек кој сподели неколку авантури со мене, како што е FTA Show, турнеја против војната во Виетнам која се изведуваше за 60.000 активни војници, морнари и маринци на Хаваи, Окинава, Филипини. , и Јапонија во 1971 година. Срцето ми е скршено“. – Џејн Фонда, која беше колешка на Сатерленд во филмот „Клут“ од 1971 година, сподели на Инстаграм.

“Без зборови. Тој беше премногу важен“. – Поранешната филмска критичарка на Њујорк Тајмс Џенет Маслин, на X.

„Тој глумеше во два од моите омилени и највлијателни филмови – „Не гледај сега“ и „Инвазија на телата“ од 1978 година. Но, тоа е само врвот на ледениот брег во однос на неговата легендарна филмографија. Тој беше смешно, лаконски, но и интензивно и драматично присуство во толку многу незаборавни филмови“. – Режисерот Едгар Рајт, на Инстаграм.

„Ми беше чест да работам со него пред многу години и никогаш нема да ја заборавам неговата харизма и способност. Ако сакате мастер класа во глума, гледајте го во „Обични луѓе““ – Актерот Роб Лоу, кој се појави со Сатерленд во мини-серијата „Salem’s Lot“ во 2004 година преку X.

„Ау човече. збогум, Доналд Сатерленд“. – Актерот Елајџа Вуд на X.

„Изгубивме легенда, актер-калфа кој создаваше уникатни и веродостојни ликови секогаш кога ќе застане пред камерата“. – Џон Касар, кој ги режираше Доналд и Кифер Сатерленд во „Оставени“ од 2015 година, преку Х.