Ели Сааб и Зухаир Мурад: Светските дизајнери од Бејрут ја проценуваат штетата и сонот за Париз

Англија – Модната заедница во Бејрут ја разгледува најновата трагедија на земјата со поглед кон пистите на Париз и помагајќи еден на друг –  да се вратат на работа што е можно побрзо.

Во амбиент кога по експлозијата загинаа најмалку 158 лица, стотици илјади се повредени или бездомници, дизајнерите на високата мода се обидуваат да ја испланираат иднината.

„Еластичноста е отпечатена во нашата ДНК и нема да дозволиме да се меша во нашите планови да одат напред. Нашиот бизнис ќе продолжи. Мораме да бидеме разумни, да им донесеме надеж на луѓето и да бидеме пример “, рече Ели Сааб помладиот, главен извршен директор на семејната модна куќа, додавајќи дека основачот, Ели Сааб, ја изгради компанијата за време на граѓанската војна во Либан.

Сааб рече дека компанијата планира да ги покаже и продаде луксузните колекции на тоалети и венчаници според планот на почетокот на оваа година, како одговор на кризата со Ковид-19.

Куќата се обидува да ја претстави високата мода позната во Холивуд и на црвените ќилими преку Интернет во септември и во Париз на крајот на тој месец, иако форматот на настанот  сè уште не е утврден заради ризикот од втор бран на коронавирус.

Во експлозиите на пристаништето и центарот на Бејрут  се оштети и  зградата на модната куќа на Ели Сааб .

„Штетата не е ништо во споредба со она што и се случи на оваа земја и на либанскиот народ кој доживува удар по удар. Нашите срца крварат за луѓето кои немаат домови, ниту храна “, рече тој.

Експлозијата беше дополнителен удар за земјата што претрпе длабока економска и политичка криза што предизвика цените на храната да се зголемуваат и валутата да опаѓа. По серијата протести минатата година против владата, за која критичарите велат дека е ендемички корумпирана, Либан влезе во национален карантин во обид да престане ширењето на коронавирусот.

По експлозијата од минатиот вторник, демонстрантите излегоа на улиците повикувајќи на револуција и обвинувајќи го бавното и поделено раководство на земјата за експлозијата. Имаше огромни протести во текот на целиот Бејрут во текот на викендот, при што некои демонстранти ги окупираа зградите на владата сè додека не ги избркаа полицијата или војската.

Либанскиот претседател Мишел Аун изјави дека земјата ја испитува можноста „ракета или бомба“ да запалило 2.750 тони нитрат на амониум, кои шест години седеле во складирање во пристаништето во Бејрут, откако биле запленети и привремено одземени од товарен брод. Никој не знае зошто таква потенцијално токсична супстанција, клучна состојка во бомби за ѓубриво, била чувана таму толку долго.

Сааб рече дека е среќа што бизнисот на неговото семејство е проширено низ целиот свет, додека седиштето во Бејрут треба да се санира до средината на август.

„Тие започнуваат да работат на тоа утре и ние наскоро ќе се вратиме на вообичаениот распоред“, рече тој.

Уништена е целата зграда на уште еден светски познат дизајнер на високата мода- Зухаир Мурад, која се наоѓаше на 200 метри од местото на експлозијата, и оттогаш се сретна со инженери кои му рекоа дека ќе биде потребно една година за обнова.

Во меѓувреме, тој има ИТ луѓе кои работат на серверот за да спасат скици за неговата колекција пролет 2021 година.

Сепак, Мурад  не е тажен. Ниту еден од неговите 200 членови на персоналот не беше повреден и покрај тоа што е толку близу до експлозијата, додека тој и персоналот можат да работат од дома, или од привремени ателјеа за невести и ВИП клиенти.

„И ние ќе работиме дење и ноќе за да се осигураме дека сме подготвени за Париската модна недела“, рече тој.

Мурад сигурно ќе биде зафатен. За една недела пред експлозијата, тој покажа и продаде парчиња од неговата невестинска колекција преку Зум, затоа што не можеше да го направи своето вообичаено патување во Њујорк заради Ковид-19.

Следната недела компанијата ќе започне со собирање средства за либанскиот Црвен крст со продажба на маици и фустани.

Либан честопати се нарекува Феникс на Блискиот исток за неговата способност да се крене и да се обновува после војната. (WWD)