Екстремнодесничарските партии од ЕУ ја исклучија Алтернатива за Германија од својата група

Групата Идентитет и демократија ги прекина врските со АфД откако нејзиниот главен кандидат за европските избори рече дека во нацистичките СС единици „не биле сите криминалци“


Максимилијан Кра, човекот што ја предизвика целата бура

 

Екстремно десничарската германска партија Алтернатива за Германија (АфД) е исклучена од нејзината паневропска парламентарна група по низата неодамнешни контроверзии околу нејзините политички ставови и однесувањето на некои од нејзините лидери.

„Бирото на групата Идентитет и демократија во Европскиот парламент одлучи денеска да ја исклучи германската делегација, АфД, со непосреден ефект“, се вели во соопштението на групата ИД на популистичките екстремно десничарски партии во четвртокот.

Еден ден претходно, водечкиот кандидат на АфД на европските избори во јуни поднесе оставка од раководството на партијата и се откажа од сите понатамошни активности во кампањата по критиките за коментарите што ги даде минатиот викенд дека во нацистичките СС единици „не биле сите криминалци“.

„Групата ИД повеќе не сака да биде поврзана со инцидентите на Максимилијан Кра, носител на листата на АфД за европските парламентарни избори“, објави групата на својата Фејсбук страница.

Извори од групата ИД рекоа дека ја забрзале одлуката што требаше да се одржи по европските избори по контроверзното интервју на Кра. Тоа беше мнозинска одлука, со гласови дадени преку писмена постапка во четврток, велат тие.

Коментарите на Крах за италијанскиот весник „Ла република“го поттикнаа францускиот екстремно десничарски Национален собир (РН), клучен член на ИД заедно со АфД од 2019 година, да каже оваа недела дека повеќе нема да седи во истата група со германската партија по изборите.

Кра во средата објави дека ќе ја прекине кампањата и ќе се повлече од раководниот одбор на неговата партија. Но, иако многу лидери на АфД сега јасно го гледаат Крах како одговорен, беше предоцна да се отстрани од гласачкото ливче како главен кандидат на партијата.

Во последниот обид да не бидат исфрлени од групата за ИД, европратениците на АфД побараа групата за ИД да го избрка Кра – а не целата делегација на АфД – поради „континуирано нарушување на кохезијата и угледот на Групата“. Тој напор на крајот не успеа.

Само лидерите на австриските и естонските екстремно десничарски партии во Европскиот парламент застанаа зад АфД во гласањето за задржување на партијата како дел од групата ИД.

Марин Лепен, лидерката на РН, која со години се обидуваше да ја нормализира својата партија за да им се допадне на мејнстрим гласачите, во средата објави дека треба да направи „чист прекин“, обвинувајќи ја АфД дека е заложник од нејзините најрадикални елементи.

ИД, која ја вклучува и Лигата на Матео Салвини во Италија, австриската Партија на слободата, холандската Слободна партија на Герт Вилдерс и Вламс Беланг во Белгија, е порадикалната и анти-ЕУ од двете тврдодесни групи во парламентот.

Таа требаше да биде големиот победник на изборите од 6 до 9 јуни, при што анкетите предвидуваа дека ќе го зголеми бројот на пратенички места од 59 на 85. Но, протерувањето на АфД и нејзините 16 европратеници значително ќе ги намали очекуваните придобивки на ИД и веројатно ќе забрза големо рекомпонирање на тврдо десничарските сили на парламентот. (Според агенциите)