Екссопругите на Вајнстин му ги замрзнале сметките, не може да плаќа адвокат

САД-Жалбата на Харви Вајнстин против неговото судење за силување и напад е отежната, откако наводно двете поранешни жени на немилиот поранешен филмски магнат замрзнале 6 милиони долари од неговите преостанати средства.

Вајнстин, кому му беше одредена казна затвор во траење од 23 години на судско рочиште во Њујорк во март, откако беше осуден за силување и сексуален напад, наводно веќе не е во можност да им плаќа на адвокатите кои работат на неговата жалба.

Двете поранешни сопруги на Вајнстин, Ева Чилтон, со која се разведе во 2004 година и Џорџина Чепмен, британски моден дизајнер кој го напушти продуцентот откако се појавија обвинувања за напад против него во 2017 година, наводно презеле правни активности за замрзнување на неговите сметки.

Според „Дејли меил“, двојката поднела барање во април, во кое се загрижени за состојбата со финансиите на Вајнстин и во јули доставиле докази во форма на приходи и трошоци за приватни авиони, поврзани со неговото кривично судење.

Двете жени, исто така, наводно му доставиле на судот докази за големи депозити што биле внесени на банкарската сметка на Вајнстин, како и доказ за надоместоците за осигурување што тој требаше да ги наплати.

Судските записи што ги виделе американските продажни места откриле дека судијата одобрил потег за замрзнување на скоро 6 милиони долари (4,5 милиони фунти) од средствата на Вајнстин.

Г-ѓа Чилтон, која има три деца со Вајнстин, 68, се смета дека започнала постапка за извршување во 2018 година, поради стравувањата во врска со исплатите за алиментација на децата на нејзиниот поранешен сопруг, бидејќи тој се соочуваше со кривични и граѓански правни битки од голем број негови обвинувачи.

Нејасно е кога г-ѓа Чепмен, која го финализираше разводот со Вајстин на почетокот на оваа година, првпат се вклучи во постапката.

Енгелмајер, портпарол на Вајнстин, рече дека акцијата го одложила обидот на поранешниот холивудски магнат да поднесе жалба против неговите пресуди.

„Тој е во лошо здравје и не беше во можност да поднесе жалба затоа што неговите поранешни жени му ги замрзнаа сметките“, изјави тој за „Дејли меил“. „Неговата жалба веројатно ќе биде поднесена во одреден момент, но неговите адвокати не прават документи затоа што тој не може да плати за тоа.

Г-н Енгелмајер додаде дека Вајнстин, кој се зарази со коронавирус во неговиот затвор во Њујорк во март, „не се снаоѓаше многу добро“ и психички и физички.

Во меѓувреме, Вајнстин треба да се соочи со понатамошни обвинувања за „ужасно сексуално злоставување“ на сослушувањето на Трибуналот во Велика Британија.

Оваа недела Апелациониот суд дозволи процесот на Трибуналот од жена која тврди дека била сексуално нападната и малтретирана од Вајнштајн да продолжи.

Британката, опишана како „амбициозна режисерка“ и поранешна асистентка на Вајнстин, тврди дека луѓето и компаниите поврзани со продуцентот „свесно му помогнале“ да изврши „незаконски акти на напад и малтретирање“ и покрена тужби  против нив во Англија.