„Експлозија“ од новозаболени во Хрватска, денеска 748

Во Хрватска денеска се регистрирани рекордни 748 новозаболени со корона вирус, од 6.448 тестирани. Само во Загреб регистрирани се 211 нови случиа.

Активни се 3.210, од кои 441 пациент се лекува во болнички услови, а 27 на респиратор.

Починаа четворица пациенти.

Досгеа забележани се 21.741 заразени, 334 починаа, а оздравеа 18.197.

Тестирани се вкупно 372.683.

Денешниот рекорд го надминува досегашниот забележан на 8 октомри кога имаше 542 случаи на зараза.