Експерти: Макрон би можел да стане неофицијален лидер на ЕУ

Белгија– Со заминувањето на Ангела Меркел од позицијата канцелар, францускиот претседател Емануел Макрон може да стане неофицијален лидер на Европската унија, пишува „Дејли експрес“.

Според весникот, Макрон и германската канцеларка Меркел се сметаат за неофицијални лидери на Европската унија, кои имаат влијание во Брисел кога се во прашање клучните одлуки.

„Додека Меркел веројатно нема да стане канцелар по петти пат по крајот на нејзиниот мандат во 2021 година, Макрон се подготвува да се кандидира за 2022 година, што значи дека со заминувањето на Меркел, тој би бил неофицијален лидер на ЕУ“, додава „Дејли експрес“.

Бен Харис-Квини, директор на Бау групата на „мозочна доверба“, најстарата од ваков вид во светот, предупреди дека Макрон побрзо ќе го заземе местото на Меркел со нејзиното заминување од власта во 2021 година.

Тој рече дека Макрон може да ја искористи можноста да ја претвори ЕУ во суперсила по негов избор, што „ќе ги заплаши поборниците за демократија и суверенитет“.

– Макрон веќе некое време планира да го заземе местото на Ангела, а нејзината оставка само ќе го забрза процесот. Тој е поекстремен евро-федералист од Меркел и веројатно ќе ја искористи шансата да ја направи ЕУ своја суперсила, заплашувајќи ги заговорниците на демократија и суверенитет, изјави Харис-Квини за „Дејли експрес“.