Ексмис на САД почина на 49 години по повреда на главата

САД-Леанза Корнет, поранешна Мис на Америка, почина од повреда на мозокот, соопшти организацијата Мис на Америка. Имаше  49 години.

Портпарол на организацијата „Мис Америка“ во е-пошта до NBC News потврди дека Корнет починал од компликации поврзани со повреда на мозокот здобиена при „лизгање и паѓање дома“.

По освојувањето на Мис на Америка во 1993 година, Корнет се залагаше за свеста за СИДА како нејзина долгогодишна платформа. Корнет подоцна гостуваше во неколку телевизиски серии, вклучувајќи ги и “Saved by the Bell: New Class,” “CSI: Crime Scene Investigation,” и “Weeds,”  според нејзината страница на IMDb.

Поранешниот сопруг на Корнет и поранешен водител на „“Home and Family” “ Марк Стејнс од кој се разведе по 17 години брак изрази тага за загубата.

„Со тешко срце го споделувам со мене заминувањето на мојата поранешна сопруга, мајката Леанза на нашите двајца извонредни синови Каи и Ејвори“, напиша тој во објавата на Инстаграм . „Ние секогаш ќе се сеќаваме на прекрасните времиња споделени за нејзиното кратко време овде на земјата. Наоѓам утеха знаејќи дека Каи и Ејвери засекогаш ќе го имаат најдобриот ангел чувар кој ги надгледува додека се движат по животниот пат“, рече тој.