Ексбелгискиот крал Алберт се сретна со вонбрачната ќерка што ја криеше 20 години

Белгија (АП) – Долготрајниот кралски скандал што ја вознемири Белгија , постигна нова пресвртница откако поранешниот крал Алберт Втори се сретна со вонбрачната ќерка што ја доби пред повеќе од половина век – и тврдоглаво одбиваше да ја признае.

Кралот и неговата сопруга кралицата Паола ја примија Делфин Боел во нивната резиденција, замокот Белведере од 18-от век надвор од Брисел. Боел, 52-годишна уметница, минатиот месец е призната како нејзино кралско височество принцезата Делфин по горчливата борба за татковството.

„По немирот, страдањата и повредата, време е за прошка, заздравување и помирување“, рекоа тројцата во заедничкото соопштение издадено од Кралската палата , два дена по средбата.

„Заедно, решивме да тргнеме по овој нов пат кој бара трпеливост и напор, но ние сме решени “, рекоа тие.

Во септември белгискиот суд пресуди во прилог на принцезата Делфин и официјално ја призна како ќерка на кралот Алберт Втори, нешто што стариот монарх се бореше со заби и нокти за да го избегне откако гласините за татковство станаа јавни во 1998 година.

Принцезата Делфин е уметница позната по нејзините чудесни  скулптури кои може да имаат дури и упатувања на нејзиниот кралски татко. 86-годишниот Алберт Втори беше крал до 2013 година.

Собирот во неделата беше проследен со наводно топла средба со нејзиниот полубрат, кралот Филип, во кралскиот дворец, со кого ептен си личат.

Гласини за мајката на Алберт и принцезата Делфин, аристократска сопруга на богат индустријалец, постоеја со години, но Алберт долго време одбиваше да ги потврди.

Принцезата Делфин рече дека одењето на суд било да се добие семејно признание и љубовта кон татко кој премногу долго се борел со неа пред судот. Таа рече дека тоа и го направило животот „најболен“.

Неделната фотографија од средбата ги покажа тројцата пред камин со колачиња, недопрени, на масата. Сите тројца седеа одделно и нивните насмевки беа воздржани, сепак тоа беше момент на сливот за кралската куќа на Белгија.