ЕК и порача на Бугарија дека употребата на сила мора да биде пропорционална

„Никој не е над законот“, објави американската амбасада во Софија додека не престануваат протестите

Европската Комисија не ги коментира протестите против Владата во Бугарија, но потсетува дека полицијата мора да го почитува принципот на пропорционална употреба на сила, јави дописничката на МИА од Брисел.

-Европската Комисија од блиску ги следи протестите во Бугарија, ние го поддржуваме правото на мирен протест како темелно право. Иако прашањето на спроведување на законите е целосно национална компетенција, потсетуваме дека секоја употреба на сила мора да биде стриктно пропорционална, изјави Кристијан Виганд, портпаролот на Европската Комисија за правда.

Тој додаде дека Комисијата е во постојан контакт со бугарските власти и дека пораката им е пренесена.

Во Софија вчера вечер антивладините протести се претворија во судир со полициските сили, неколку лица се повредени, меѓу нив и припадници на полицијата.