Загина 35-годишен маж во пожар во стан во Хром


Едно лице загина во пожар, кој денеска избувна  во стан на улица „Исаија Мажовски“ во скопската населба Хром. 

Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје за МИА изјавија дека утрово, во 9:35 часот имале пријава за пожар. 

– Интервениравме со три противпожарни возила, а гореше на четвртиот кат од петкатницата. Затекнавме целосно опожарен стан, со пламен кој излегуваше надвор од прозорците, изјави за МИА командантот на скопската Противпожарна единица Звонко Томески.

На местото биле илезени и екипи на итната медицинска помош, а нема други повредени лица. 

Причините за смртта дополнително ќе се утврдуваат.

-Пожарот е изгаснат од Бригадата за противпожарна заштита, а во опожарениот стан пронајден е починат И.Ј. (35) од Скопје. Смртта ја констатирал лекар од Итна медицинска помош, велат од полицијата.

Нема други повредени лица.