Една и единствена: Необјавени фотографии на Мерилин Монро (галерија)

САД- Иконската русокоса бомба, Мерилин Монро, се прослави во 50-тите години на минатиот век, станувајќи една од омилените американски актерки и најсакани русокоси, за време на која таа често се фотографираше, благословувајќи го светот со неколку зачудувачки фотографии во текот на годините.

Родена како Норма Џин Мортенсон (крстена Норма Џин Бејкер) во Калифорнија, таа беше во и надвор од згрижувачки домови растејќи затоа што нејзината мајка и баба и дедо по мајка се лечеа во ментални институции, според The ​​Channel Channel. На 16 години, Норма Џин се омажи за еден од нејзините соседи, Џејмс Дагерти, кој подоцна им се придружи на трговците маринци и беше испратен во Јужен Пацифик за време на Втората светска војна. Додека работела во фабрика за муниција, фотограф ја „открил“ Норма Џин и набргу потоа, нејзината кариера како модел се вивнала во небото. Неколку години подоцна, таа потпиша договор за филм со 20th Century Fox.

Децении по нејзината смрт во 1962 година, Мерилин Монро продолжува да биде икона на поп-културата за нејзините попознати фотографии, како Мерилин во бел фустан кој се крева над решетката или позира во розовата тоалета „Господа претпочитаат русокоси“, но има илјадници прекрасни винтиџ фотографии на Мерилин Монро што досега не сте ги виделе на постери од соништата во зимскиот дом.