Еден човек од Америка го признал делото и поминал 28 години во затвор, но се докажало дека е невин


Човекот кој беше затворен речиси 30 години поради обвиненијата за киднапирање, грабеж и силување е прогласен за невин и ослободен, објавија вчера обвинителите на округот Лос Анџелес.

Во соопштението од канцеларијата на окружниот обвинител, беше истакнато дека ДНК-тестирањето одигра клучна улога во ослободувањето на Херардо Кабаниљас.

Случајот на Кабаниљас беше преиспитан од Единицата за интегритет на казните, а судијата ја укина пресудата минатата недела, прогласувајќи го Кабаниљас невин по фактите и нареди негово трајно ослободување.

Окружниот обвинител Џорџ Гаскон му се извини на г-дин Кабаниљас за неправдата и неуспехот на правосудниот систем.

Претходната пресуда вели дека Кабаниљас нападнал брачен пар кој седел во паркиран автомобил во градот Саут Гејт во 1995 година. Кабаниљас беше осуден во 1996 година и помина 28 години во затвор.

Тој признал дека е еден од двајцата вооружени мажи кои се приближиле до парот, го извлекле мажот од возилото и ја однеле жената во напуштена куќа каде и двајцата ја силувале.

На жртвите од нападот им било дадено неговото признание, по што го идентификувале на фотографии. Но, подоцна пред судот изразија сомнеж и тврдеа дека при препознавањето биле под притисок.

ДНК-тестирањето извршено на предметот користен за време на силувањето покажа дека други две лица го извршиле нападот. Тие исто така нагласија дека ниту еден друг осомничен никогаш не бил уапсен, иако еден маж подоцна признал дека учествувал во едно од злосторствата. Властите потврдија и дека уште два дена подоцна била ограбена друга двојка во автомобил во истата област.

„Лажните признанија се една од водечките причини за погрешни пресуди во Соединетите држави. На полицијата и е дозволено да ги лаже осомничените, вклучително и ветување за попустливост доколку лицето признае. Токму тоа се случи овде и, доколку не беа доказите за ДНК, Џерардо би го поминал остатокот од својот живот во затвор. Воодушевени сме, поради Џерард и неговото семејство што вистината конечно го ослободи“, рече Алиса Бјеркхоел, директорка на Центарот за невиност, центар кој се занимава со вакви случаи.