Ед Ширан или Тејлор Свифт, еве кој е најизведуван уметник во Англија


Лондон – Го сакаат, навистина го сакаат. По седми пат во својата кариера, Ед Ширан е прогласен за најизведуван уметник во Велика Британија. Според „Гардијан“, 33-годишниот Ширан по седми пат се најде на врвот на листата на музика што се пушта низ Велика Британија, радио, ТВ и на јавни места. за девет години на листата составена од компанијата за лиценцирање музика PPL.

Тејлор Свифт се најде на второто место. Поп-ѕвездата е во средината на летниот замав на нејзината турнеја „Ерас“ во Европа, која ќе ја однесе на стадионот „Принципатити“ во Кардиф, Велс во вторник (18-ти јуни).

„Ви благодарам што ме прогласивте за најизведуван уметник за минатата година. Му благодарам на мојот тим, не само за мене, туку и за сите други уметници со кои работите – среќен сум што го добивте ова признание“, рече Ширан во изјавата.

Зад Ширан и Свифт се најде  Дуа Липа, чиј сингл „Dance the Night“ од саундтракот на Барби и помогна да го зголеми рангирањето, со Калвин Харис веднаш зад местото бр.4, а Дејвид Гета ја заокружува првата петорка. Сер Елтон Џон ја освои шестата позиција, веднаш пред единствениот бенд на листата, Колдплеј, кој беше следен од пејачот Том Гренан во неговото прво појавување, со Хари Стајлс на бр. 9. Благодарение на нејзината глобална турнеја Celebration, Мадона се врати во билансот на крајот на годината на број 10.

Подолу погледнете ја листата на најпуштани песни во Обединетото Кралство во 2023 година.

  1. Miley Cyrus, “Flowers

  2. Ed Sheeran, “Eyes Closed”

  3. Lewis Capaldi, “Forget Me”

  4. Taylor Swift, “Anti-Hero”

  5. Dua Lipa, “Dance the Night”

  6. Calvin Harris and Ellie Goulding, “Miracle”

  7. P!nk, “Trustfall”

  8. Jonas Brothers, “Waffle House”

  9. Taylor Swift, “Cruel Summer”

  10. Niall Horan, “Heaven”