„Џумхуриет“: Петмина турски генерали поднеле оставки

Турција – Петмина генерали на турската армија поднесоа оставки пред воениот совет претходно овој месец, објави опозицискиот весник „Џумхуриет“.

Врховниот воен совет на Турција, со кој претседава претседателот Реџеп Таип Ердоган, се состанал на 1 август на разговори за напредокот и разрешувањето на високо-рангирани воени припадници.

Петмина генерали поднесоа оставки поради одлуки на Советот, толкувани од пензионирани воени офицери како обид за намалување на турската армија, пренесува Џумхуриет, без да цитира извор.

Двајца генерали биле задолжени за областа Идлиб во Сирија, каде Турција има воено присуство, додаде весникот.

Турското Министерство за одбрана не даде коментар за информациите на весникот.