Џулијани барал 20.000 долари на ден за да ги застапува тужбите на Трамп

Руди Џулијани со неговата ќерка Керолајн и синот Ендрју

Руди Џулијани, адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, ги негираше информациите дека тој побарал дневен хонорар од 20.000 американски долари за тужбите поднесени од шефот на државата во врска со резултатите од претседателските избори.

„Никогаш не барав 20.000 американски долари“, изјави адвокатот за Њујорк Тајмс. Според него, самиот Трамп решил да плати за услугите на адвокатите по завршувањето на разгледувањето на тужбите поднесени од републиканците на суд.

„Се согласивме да работиме на ова подоцна“, додаде поранешниот градоначалник на Њујорк.

Тој негираше извештај на Њујорк Тајмс дека побарал хонорар од 20.000 американски долари. Според изданието, од седиштето на Трамп се вели дека барањата на адвокатот се претерани и нудат помала сума. Весникот пишува дека доколку барањето на Џулијани биде прифатено, тој ќе стане најскапиот адвокат во светот.

Минатата недела весникот напиша дека републиканската ПР кампања за изборите ја презеде Џулијани. Но, овие активности во моментов не влијаат на исходот на претседателските избори што ги освои Џо Бајден.