Ѓукановиќ го повика Дритан, првиот состанок одржан синоќа

Лидерите на партиите на владејачката коалиција формираат, како што веруваат, сојуз за градење држава, во кој ќе бидат поканети Социјалдемократската партија и Граѓанското движење УРА.

Целта на тој сојуз, како што дознава „Вијести“, е формирање на нова влада во која нема да има место за партиите за кои се тврди дека ја негираат државната независност на Црна Гора. Весникот исто така наведува дека тоа е договорено на синоќешниот состанок во Собранието, што беше инициран од лидерот на ДПС, Мило Ѓукановиќ.

Тој, наводно, обезбедил согласност од сегашните коалициски партнери дека по верификацијата на пратеничките мандати, тој нема да влезе во сојуз со коалициите „кои ја негираат државноста на Црна Гора“, алудирајќи пред сѐ на членовите на Коалицијата „За иднината“ и „Мирот е наша нација“.

Од УРА неколку пати повторија дека ќе ја почитуваат изборната волја на граѓаните и дека нема да стапат во сојуз со ДПС. УРА е партија што го претстави јазичето на вагата, односно партијата на лидерот Дритан Абазовиќ може да донесе одлука за новата влада во Црна Гора.

Синоќа ДПС објави дека на нивна иницијатива во Подгорица се одржал состанок со коалициските партнери во Парламентот. Покрај лидерите на ДПС, на него учествувале лидерите на Социјалдемократите, Бошњачката партија, Албанската алтернатива, Демократскиот сојуз на Албанците, Демократската партија, Силите, Либералната партија и ХГИ.