Џон ле Каре, кој го истражуваше мрачниот свет на шпионите, почина на 89 години

ЛОНДОН – Џон ле Каре, шпион кој стана романсиер, чии елегантни и сложени наративи го дефинираа шпионскиот трилер од Студената војна и му донесе признание на жанрот, кој критичарите некогаш го игнорираа, почина. Имаше 89 години.

Литературната агенција на Ле Каре, „Кертис Браун“, во неделата соопшти дека починал во Корнвол, југозападна Англија во саботата по кратко боледување. Агенцијата соопшти дека неговата смрт не е поврзана со Ковид-19. Неговото семејство соопшти дека тој починал од пневмонија

Во класиците како што се „Шпионот кој дојде од студот“, „Тинкер кројач војник шпион“ и „Почесниот ученик “, Ле Каре комбинираше тесна, но лирска проза со вид на сложеност што се очекува во книжевната фантастика. Неговите книги беа зафатени со предавство, морален компромис и психолошки данок на тајниот живот. Во тивкиот, буден шпионски мајстор Џорџ Смајли, тој создаде еден од иконските ликови на фикцијата од 20 век – пристоен човек во срцето на мрежата на измама.

„Џон ле Каре почина на 89-годишна возраст. Оваа страшна година го одзеде литературен гигант и хуманитарен дух“, твитна романсиерот Стивен Кинг. Маргарет Етвуд рече: „Многу ми е жал што го слушнав ова. Неговите романи со Смајли се клучни за разбирање на средината на 20 век “.

За Ле Каре, светот на шпионажата беше „метафора за човечката состојба“.

Официјално дипломат по Втората светска војна, тој всушност беше „низок“ оперативец во домашната разузнавачка служба МИ5 – тој го почна тоа како студент на Оксфорд – а потоа и во разузнавањето за странство во МИ6, служејќи во Германија, на фронтот на Студената војна, под закрилата на втор секретар во британската амбасада.

Неговите први три романи биле напишани додека бил шпион, а неговите работодавци барале да ги објавува под псевдоним. Тој остана „Ле Каре“ за целата своја кариера. Тој рече дека го избрал името – квадрат на француски јазик – едноставно затоа што му се допаѓа нејасно мистериозниот, европски звук од него. (АП)