Џон Ландау, продуцент на „Титаник“ и „Аватар“, почина на 63 години


Лос Анџелес – Почина Џон Ландау, продуцент награден со Оскар, кој тесно соработуваше со режисерот Џејмс Камерон на три од најголемите блокбастери на сите времиња, „Титаник“ и два филма „Аватар“. Тој имаше 63 години. Семејството на Ландау ја објави неговата смрт во саботата. Не е наведена причина за смртта.

Партнерството на Ландау со Камерон доведе до три номинации за Оскар и победа за најдобар филм за „Титаник“ од 1997 година. Двојката заедно ги опфаќа некои од најголемите блокбастери во историјата на филмот, вклучувајќи ги „Аватар“ и неговото продолжение „Аватар: Патот на водата“.

Камерон, во изјавата, се сети на „драг пријател и мојот најблизок соработник 31 година.“ „Дел од мене е откорнат“, рече Камерон.

„Неговиот луд хумор, личен магнетизам, голема великодушност на духот и жестока ќе го држат центарот на нашиот универзум Аватар речиси две децении“, рече Камерон. „Неговото наследство не се само филмовите што ги продуцираше, туку личниот пример што тој го постави – неукротим, грижлив, инклузивен, неуморен, остроумен и крајно уникатен.

Кариерата на Ландау започна во 1980-тите како продукциски менаџер, и тој постепено се искачи низ рангот, служејќи како копродуцент на „Honey I Shrunk the Kids“ и „Dick Tracy“.

Тој ја презеде улогата на продуцент на „Титаник“, скапиот еп на Камерон за злогласната поморска катастрофа од 1912 година. Облогот се исплатеше: „Титаник“ стана првиот филм со глобална заработка од 1 милијарда долари и освои 11 Оскари, вклучително и за најдобар филм.

„Не можам да глумам, не можам да компонирам и не можам да правам визуелни ефекти, па претпоставувам дека затоа продуцентувам“. рече Ландау при прифаќањето на наградата со Камерон.

Нивното партнерство продолжи, при што Ландау стана врвен извршен директор во Cameron’s Lightstorm Entertainment. Во 2009 година, двајцата гледаа како „Аватар“, научно-фантастичен еп снимен и прикажан во кината со револуционерна 3Д технологија, кој го надмина успехот на благајните на „Титаник“. Останува филм со најголема заработка на сите времиња.

Неговото продолжение, „Аватар: Патот на водата“, е трето на листата.

„Вашата мудрост и поддршка обликуваа многумина од нас на начини на кои секогаш ќе бидеме благодарни“, рече Зои Салдања, една од ѕвездите на франшизата „Аватар“, во емотивната почит на Инстаграм. „Вашето наследство ќе продолжи да не инспирира и да не води во нашето патување“.

Ландау беше клучен играч во франшизата „Аватар“, која имаше чести одложувања на објавувањето на „Патот на водата“. Ландау го бранеше напредокот на продолжението и амбициозните планови на Камерон да снима повеќе продолженија одеднаш за да продолжи франшизата.

„Многу се сменија, но многу не“, изјави Ландау за Асошиетед прес во 2022 година, неколку месеци пред објавувањето на продолжението. „Една од работите што не се промени е: Зошто луѓето денес се свртуваат кон забава? Исто како што направија кога беше објавен првиот „Аватар“, тие го прават тоа за да избегаат, за да избегаат од светот во кој живееме“.

„Џон беше визионер чиј извонреден талент и страст ги оживеа некои од најнезаборавните приказни на големото платно. Неговиот извонреден придонес во филмската индустрија остави неизбришлив белег и тој ќе биде длабоко пропуштен. Тој беше иконски и успешен продуцент, но уште подобра личност и вистинска сила на природата која го инспирираше секаде околу него“, рече во изјавата Алан Бергман, копретседател на Disney Entertainment.

Ландау беше именуван за извршен потпретседател на играни филмови на 20th Century Fox кога имал 29 години, што го навело да ги надгледува главните хитови вклучувајќи го „Home Alone“ и неговото продолжение, како и „Mrs. Doubtfire“ и „True Lies“, каде што првпат започна блиска соработка со Камерон.

Ландау исто така беше влијателен во носењето на манга адаптацијата „Алита: борбен ангел“ на големото платно во 2019 година. Камерон го поддржа проектот, но неговите обврски „Аватар“ го спречија да го режира. Наместо тоа, Ландау работеше со режисерот Роберт Родригез за да го заврши филмот.

Роден во Њујорк на 23 јули 1960 година, Ландау беше син на филмските продуценти Ели и Еди Ландау. Семејството се преселило во Лос Анџелес во 1970-тите, а Ландау продолжил да дипломира на филмското училиште на Универзитетот во Јужна Калифорнија.

Ели Ландау почина во 1993 година. Еди Ландау, номиниран за Оскар продуцент на филмови како „Патување на долг ден во ноќта“, „Хопскоч“ и „Смртоносната игра“, почина во 2022 година.

Џон Ландау зад себе ги остави неговата сопруга Џули со која беше речиси 40 години; нивните синови, Џејми и Џоди; и две сестри и брат. (АП)