Кан 2021: Џоди Фостер ќе ја добие почесната „Златна палма“

Франција– Џоди Фостер ќе ја добие почесната „Златна палма“ на 74. Кански филмски фестивал. Таа исто така ќе биде почесен гостин на свеченото отворање, на кое ќе ја прими наградата. Фестивалот годинава се одржува од 6-17 јули, наместо во мај, како и обично. „Златната палма“ ќе биде врачена на 17 јули.

Почесната „Златна палма“ претходно им беше доделена на Жана Моро, Бернардо Бертолучи, Џејн Фонда, Жан-Пол Белмондо, Маноел де Оливеира, Жан-Пјер Лео, Ањес Варда и Ален Делон.

Фестивалот, еден од најголемите настани во филмската индустрија, ја пофали Фостер, двократна добитничка на Оскар, актерка, режисерка и продуцентка, за нејзиното „брилијантно уметничко патување, единствена личност со скромна, но сепак силна посветеност на некои од главните проблеми на нашето време“.

Како што беше претходно најавено, славниот американски режисер Спајк Ли ќе претседава со жирито на фестивалот. „Анет“ на Леос Каракс со Адам Драјвер и Марион Котијар ќе биде светска премиера на вечерта на отворањето.

„Кан е фестивал на кој толку многу му должам; тој целосно го смени мојот живот “, рече Фостер, кој првпат присуствуваше на Кан во 1976 година, на 13-годишна возраст, за светската премиера на„ Таксист “на Мартин Скорсезе, кој ја освои „Златната палма“.

„Иако веќе режирав порано, мојот прв пат на Кроазета беше одлучувачки момент за мене. Прикажувањето на еден од моите филмови овде отсекогаш бил мој сон. Јас сум поласкана што Кан помисли на мене и многу ми е чест што можам да споделам неколку зборови на мудрост или да раскажам авантура или две со новата генерација на филмаџии “, рече Фостер, која имаше седум филмови, како актер или режисер , кои беа претставени на Канскиот филмски фестивал.

„Џоди Фостер ни подари неверојатен подарок со доаѓањето да го прославиме враќањето на фестивалот на Кроазета. Нејзината аура е неспоредлива: таа ја отелотворува модерноста, сјајната интелигенција на независноста и потребата за слобода “, изјави претседателот на фестивалот, Пјер Лескур. (Варајати)