Џо Бајден конечно излезе од својата куќа по 10 недели карантин

И покрај тоа што кампањата ја водеше виртуелно од подрумот на својата куќа, Џо Бајден има предност во однос на Трамп во анкетите (Фото: АП)

Њу касл, Делавер – Поранешниот потпретседател Џо Бајден во понеделникот го направи својот прв настап во јавноста надвор од неговиот дом во Делавер, откако се стави во карантин пред 10 недели поради пандемијата на корона вирус, за да го посети спомен-обележјето на ветерани во близина на одбележувањето на празникот на Денот на сеќавањето.

Бајден, потенцијалниот кандидат за претседател на демократите и неговата сопруга Џил (двајцата носеа црни маски), положија венец со бели рози на спомен-обележјето за американските воени лица кои се бореа во Втората светска војна и Корејската војна.

„Добро е да се биде надвор од мојата куќа“, им рече на Бајден на новинарите, а неговиот говор беше малку задушен од маската. Одржувајќи ја оддалеченоста, тој поздрави околу десетина ветерани и други гледачи кои стоеја на неколку метри далеку и им се заблагодари за нивната услуга.

Бајден одржуваше настани во виртуелна кампања пред изборите на 3 ноември од неговата куќа во Вилмингтон, откако голем дел од земјата беше принуден да остане главно дома за да го спречи ширењето на корона вирусот.

Додека активностите на претседателот Доналд Трамп исто така се ограничени, тој постепено ги напушти границите на Белата куќа во последните неколку недели во своите претседателски капацитети да ги посети државите на бојното поле Аризона, Мичиген и Пенсилванија.

Трамп играше голф овој викенд за прв пат откако во март прогласи национална вонредна состојба, привлекувајќи критики од Бајден и другите, бидејќи бројот на загинати во САД од вирусот достигна 100.000.

„Претседателството е за многу повеќе од твитови од вашата кошница за голф“, објави Бајден на Твитер во неделата.

Дури и покрај тоа што некои донатори и поддржувачи на Бајден се жалеа на неговиот низок профил, тој постојано одржува предност пред Трамп на националните анкети поради неговото справување со кризата.

Како и да е, сојузниците на Бајден велат дека заклучувањето го лиши од шансите да го претстави она што го сметаат за негова најголема сила: неговата емпатична личност и способноста да ги утеши луѓето во време на загуба.

На прашањето дали настанот во понеделникот значеше дека Бајден наскоро ќе биде почесто надвор тој рече: „Поимперативно е од кога и да било да ги почитуваме и сеќаваме на ветераните, и нивните семејства, кои жртвуваа сè за оваа нација “

Последниот личен настан на Бајден беше конференцијата за новинари на 12 март во Вилмингтон и дебатата во телевизиското студио во Вашингтон на 15 март.

Неговата кампања дома не помина без проблеми. Демократот се разјасни во интервју за радио шоу во петокот, велејќи дека црните гласачи се растргнати меѓу гласањето за него и Трамп „не е црн“. Бајден се извини што е „кавалер“.

Забелешките предизвикаа немири на социјалните медиуми, а кампањата на Трамп го зеде тоа како доказ дека Бајден го зел изјаснувањето на црнците здраво за готово. Афроамериканците се клучна изборна единица за Бајден.

Трамп го одбележа и празникот Денот на спомен, положувајќи венец на Националните гробишта Арлингтон во Вирџинија и во посета на историска тврдина во Балтимор.

Трамп, кој постојано не ги почитува насоките луѓето да носат маски во јавноста за време на пандемијата, не носеше маска на ниту еден настан. (Ројтерс)