Џо Бајден го дочека својот момент

Говорот на Џо Бајден беше претседателски, велат и демократите и републиканците

 

ВАШИНГТОН – Конечно, Џо Бајден конечно го доби својот момент.

По претседателската кампања во 2020 година доминирана од зборовите и постапките на претседателот Доналд Трамп, Бајден во четвртокот се искачи на нивото на вистински противник откако ја прифати номинацијата на Демократската партија за изборите во ноември.

Обвинет од републиканeцот Трамп дека се криел во подрумот низ целата пандемија на корона вирусот, Бајден го сврте наративот на својот противник во своја полза, во последната вечер на Демократската национална конвенција, доставувајќи остро обраќање во тивка просторија кое некои коментатори, од лево и од десно, го споредија со говор од Овалната канцеларија, а не на сцена на конвенција.

Бајден (77) и приближувајќи се кон својата 50-та годишнина во политиката, се претстави како умешен исцелител на една проблематична и поделена нација, потиснувајќи ги сомнителните во рамките на неговата партија кои шепотеа дека не е вистински човек за моментот. Тој се повика на претседателот Френклин Делано Рузвелт, кој претседаваше со државата за време на економските тешкотии и потоа во војната.

Еден ден откако поранешниот претседател Барак Обама предупреди дека Трамп претставува закана за демократијата, Бајден, кој беше потпретседател на Обама, им понуди на Американците алтернатива, ветувајќи дека ќе биде „сојузник на светлината, а не на темнината“.

Забелешките на Бајден беа во синхронизација со компресираната, виртуелна демократска конвенција, која се фокусираше помалку на приоритетите на политиките и повеќе на создавање што е можно поголема мрежа за собирање коалиција за победа.

Онлајн форматот и овозможи на партијата да има низа прогресивни демократи и обесхрабрени републиканци во текот на четирите програмски ноќи, додека се трудеше да ги закрпи пукнатините и да тестира колку в лево партијата е подготвена да оди.

Двете најомилени фигури во партијата, Барак и неговата сопруга Мишел Обама, го растурија Трамп во нивните говори. Тоа ги остави Бајден и неговиот потпретседателски кандидат, сенаторката Камала Харис, да прецизираат поамбициозна визија, подалеку отколку да се порази претседателот.

Потпирајќи се на темите на единство, карактер и пристојност нагласени во текот на конвенцијата, Бајден рече дека земјата може да избере поинаков, помалку гневен, начин за напред.

„Пат на надеж и светлина“, рече тој.

Говорот му даде можност да вети дека ќе биде повеќе од чувар на наследството на Обама, обвинение кое го следи во текот на неговата кандидатура за претседател.

Роберт Шрум, кој ја водеше претседателската кампања на Џон Кери во 2004 година, рече дека местото на обраќањето, речиси празна хотелска сала во Делавер беше неопходно поради пандемијата, излезе во корист на Бајден.

„Се чувствуваше повеќе претседателски“, рече Шрум. „Многу луѓе го исмеваа затоа што бил ’Бајден во подрумот‘. Тој научи како да се справи со оваа виртуелна реалност. Вечерва, тој се снајде брилијанто“.

Некои републиканци со висок профил беа подеднакво импресионирани.

Карл Ров, заменик-шеф на канцеларијата на Белата куќа за време на поранешниот претседател Џорџ В. Буш, го нарече „многу добар говор“, велејќи на Фокс њуз дека Бајден ефикасно се прикажал себеси како обединувач кој ќе ја соедини земјата.

Тој рече дека пораката на Бајден треба да ги загрижи републиканските стратези во кампањата за Трамп, доколку таа резонира со гласачите кои не се определени.

Трамп, кој гледаше во четвртокот и го демантираше Бајден на Твитер, ќе има свој ред следната недела кога републиканците ќе ја одржат својата виртуелна конвенција. Тој се очекува да ја прифати номинацијата во Белата куќа, заднина со која Бајден не може да се натпреварува.

Додека Трамп (74) го засили своето патување во кампања, вклучително и патувања оваа недела во неколку држави на бојното поле, Бајден останува повнимателен.

Патувањето на Бајден се очекува да остане строго ограничено, со оглед на тоа што неговата кампања одлучи да ги почитува експертите за јавно здравје за време на избувнувањето, а демократите ќе се фокусираат главно на напорите за гласање преку интернет.

Ова го направи говорот на Бајден во четвртокот пред националната публика да биде многу поважен. Можеби има малку шанси повторно да ја детализира визијата за неговата кандидатура пред толку многу гласачи.

Но, Џо Трипи, ветерански демократски консултант, рече дека можеби не е потребно. Изборите во последните неколку недели на крајот ќе зависат од тоа како гласачите го гледаат работењето на Трамп на функцијата, рече Трипи.

„Ова е и ќе биде референдум за Трамп“, рече Трипи. „И Џо Бајден не само што не треба да го смени тоа – тој не може“. (Ројтерс)