Џинпинг: Кина е подготвена да развие стратешко партнерство со Јужна Кореја


 Кина е подготвена да соработува со Јужна Кореја за развивање стратешко партнерство во согласност со актуелниот момент, изјави денеска кинескиот претседател Ши Џинпинг.

Претседателот Ши се сретна со јужнокорејскиот премиер Хан Дук-су во источниот кинески град Хангжу пред отворањето на Азиските игри.

Ши, исто така, рече дека сериозно ќе го разгледа прашањето за посета на Јужна Кореја, објави јужнокорејска новинска агенција.