Џил Бајден позитивна на Ковид-19


 

САД– Првата дама Џил Бајден е позитивна на тестот за Ковид-19, изјави нејзината портпаролка во вторникот.

„Откако тестот беше негативен за Ковид-19 во понеделникот за време на нејзината редовна каденца на тестирање, првата дама почна да развива симптоми слични на настинка доцна навечер“, рече во изјавата Елизабет Александар, директорката за комуникации на Џил Бајден. „Таа повторно беше негативна на брз антигенски тест, но PCR тестот се врати позитивен“.

71-годишната прва дама, која е двојно вакцинирана и и со две бустер дози, има благи симптоми, рече Александар.

„Нејзе ѝ е препишана терапија со Паксловид и, следејќи ги упатствата на ЦДЦ, ќе биде изолирана од другите најмалку пет дена“, додаде Александар.

Првата дама моментално престојува во приватна резиденција во Јужна Каролина, каде таа и претседателот Бајден се одмораа.

Претседателот, кој неодамна се опорави од сопствената борба со Ковид-19, требаше да се врати во Вашингтон, ДЦ, во вторник попладне за да го потпише Законот за намалување на инфлацијата во закон.

Тој беше негативен на тестот за Ковид утринава на тест за антиген, рече портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер во соопштението.

„Во согласност со упатствата на ЦДЦ, бидејќи тој е близок контакт со првата дама, тој ќе се маскира 10 дена кога е во затворен простор и во непосредна близина на другите“, додаде Жан-Пјер. „Ние, исто така, ќе ја зголемиме брзината на тестирање на претседателот и ќе ги пријавиме тие резултати“.

Претседателот првпат беше позитивен на вирусот на 21 јули.

По пет дена изолација, два пати бил негативен и се вратил во Овалната соба. Тој повторно беше позитивен на тестот на 30 јули во она што лекарите го опишаа како случај на враќање и ги продолжи мерките за „строга изолација“.

Тој двапати имаше негативен тест и ја заврши изолацијата на 7 август.