Џереми Скот по 10 години го напушта Москино 


Италија- Џереми Скот се повлекува од функцијата креативен директор на италијанската луксузна куќа Москино по 10 години диви и откачени модни ревии и неговото елегантно облекување на бројни познати личности.

Компанијата го објави соопштението во понеделникот.

„Скот напиша фундаментално поглавје во наследството на брендот со неговиот бестрашен стил и досетливиот хумор – верен на реномираните кодови на Москино“, се вели во соопштението на компанијата во е-пошта.

Американскиот дизајнер ја презеде функцијата во Москино во октомври 2013 година со револуционерна колекција есен/зима која, според соопштението, „покрена илјада дебати за улогата на модата во аналите на уметноста, консумеризмот и социјалните коментари“.

Скот, роден во Мисури, објави колекции кои ја фокусираа неговата поп-култура и објективот на образите на Барби, вонземјаните и Роналд Мекдоналд. Кети Пери, Мадона, Рита Ора и Зендаја се меѓу познатите личности кои ги носеле неговите креации.

Неодамна, тој облече неколку А-ѕвезди за Оскарите, вклучително и Анџела Басет во извонредна ултравиолетова тоалета.

Масимо Ферети, претседател на родителот на Москино, Афе С.П.А., му се заблагодари на Скот за „воведувањето на посебна и радосна визија која засекогаш ќе биде дел од историјата на Москино“.

Скот рече дека неговите години во Москино се „прекрасно славење на креативноста и имагинацијата“.

Тој рече дека е горд на своето наследство. Тој му се заблагодари на Ферети заедно со „сите мои фанови ширум светот кои ме прославија, моите колекции и мојата визија“.