Џереми Ајронс и Леди Гага во драмата на Ридли Скот за убиството на Гучи

САД– Џереми Ајронс глуми наспроти Леди Гага во драмата за убиството на МГМ „Гучи“, во режија на Ридли Скот.

Гага ќе ја портретира Патриција Реџани, поранешната сопруга на убиениот Маурицио Гучи кој го глуми Ајронс. Таа беше напуштена по 12 години брак од Гучи во 1985 година за помлада жена. Реџани беше судена и осудена за организирање за убиството на нејзиниот поранешен сопруг на скалите во неговата канцеларија во Италија во 1995 година. Таа го доби прекарот Црна вдовица за време на судењето и служеше 18 години пред да излезе од затвор во 2016 година.

Приказната за убиството на Гучи е напишана по сценарио на Роберто Бентивења, базирана на книгата на Сара Геј Форден „Куќата на Гучи: Сензационална приказна за убиството, лудилото, гламурот и алчноста“. Адам Драјвер, Џаред Лето, Ал Пачино, Џек Хастон и Рив Карни исто така глумат во филмот. 

МГМ го одреди датумот на премиерата на 24 ноември 2021 година. 

Ајронс доби Оскар за најдобар актер за улогата на обвинетиот убиец Клаус фон Булов во драмата „Reversal of Fortune“ од Барбет Шредер во 1990 година Претходно работел со Ридли Скот во драмата “Kingdom of Heaven“ во 2005 година.