Џенифер Лопез се шегува дека нема Оскар или Греми, но има пет награди за Икона


Elle го одржа својот годишен настан Жените во Холивуд во вторникот, оваа година славејќи ги Америка Ферера, Даниел Брукс, Ева Лонгорија, Фантазија Барино Тејлор, Грета Ли, Џенифер Лопез, Џоди Фостер, Лили Гладстон и Тараџи П. Хенсон за нивните креативни и културни придонеси.

Лопез, на која и беше врачена нејзината почест од претседателот на NBCUniversal Studio Group и главен директор за содржина, Дона Ленгли, ја доби наградата Икона на настанот – и како што се испостави, тоа беше далеку од првиот пат да и биде доделена таа титула.

„Немам Оскар и немам Златен глобус, ниту Греми или САГ награда или БАФТА или Избор на критичарите или филмска награда во Холивуд. Имам награда за рефлектор на Меѓународниот филмски фестивал во Палм Спрингс – но ова е мојата петта награда за Икона“, рече Лопез низ смеа пред публиката во студиото Nya во Лос Анџелес. „Од сите работи за кои мислев дека ќе пораснам додека бев мало девојче, последното нешто на мојата листа беше Icon“.

Ѕвездата продолжи дека откако започнала како танчерка, пред да премине во актерка и пејачка, била наидена на противење секој пат кога се проширувала на ново поле.

„Идејата беше дека ако не сте вистински музичар, ако сте и актерка, или не сте сериозен актер, ако сте танчерка, или легитимна деловна личност – ако сте претприемач – ако ти си уметник. Но, отиде и подалеку од тоа. Не би можел да бидеш добар или веродостоен во ништо ако си секси, не би можел да бидеш секси ако си мајка, и не би можел да бидеш интелигентен ако си убава итн. И сигурно не би можел да бидеш ништо од тие работи ако си мало Порториканско девојче од Бронкс“, рече Лопез, прашувајќи: „Зошто не можеме да ги правиме сите работи? Јас секако отсекогаш верував, и секогаш ќе верувам, дека ние можеме, дека сите вие можете, дека јас можам. Ви благодарам за оваа чест и што ме видовте и што ме препознавте како свој“.

Опра Винфри, исто така, се појави на настанот, презентирајќи го триото на The Color Purple од Брукс, Тејлор и Хенсон, пофалувајќи ја „нивната желба да се појават за себе и да се појават еден за друг“.

Со сопругот Бен Афлек разменуваше нежности

Хенсон во својот говор за прифаќање рече дека „во моменти како овој, кога сум опкружен со толку многу феноменални жени на врвот на нивната игра, се чувствувам како моите соништа да се остварат“, а Брукс им оддаде почит на минатите жени кои ја играа нејзината улога на Софија во филмот.

„Денес стојам во празнината за жените кои беа затворени, кои мораа да бараат да бидат видени и слушнати и понекогаш кога ја изгубија таа битка, тие постојано стануваа повторно и повторно и повторно затоа што знаеја дека тоа што го правиме беше поголема од нив“, рече актерката. „Зборувам за жените кои се сметаа за премногу темни, премногу дебели, нивната коса не беше доволно исправена. Жените на кои им беше дозволено само да си играат слугинки и мамички и да бидат дрска крупна жена, додека им се плаќаа пари во доларот на сите други“.

Тејлор упати посебен извик до Винфри, велејќи: „Видовте нешто во мене што не го видов во себе одамна, и знам дека само чекавте да го сфатам правилно. Ти само чекаше да го видам, а јас го гледам сега“.

Ѕвездата на The Last of Us, Бела Ремзи, беше присутна да ја претстави Фостер, признавајќи дека двете се сретнале лично само еден час пред тоа, но „што се однесува до мене, и се сомневам дека сте сите вие загрижена, Џоди Фостер е кралско семејство“.

Кога Фостер излезе на сцената, таа призна дека побарала од Ремзи да се претстави за неа „од целосно себични причини: тука сум да те срамам, баба стил. Вие сте неверојатен, возбудлив талент, толку вистинит, толку силен, јасен во вашата работа на The Last of Us, и јас сакам да знаете дека го имам грбот во оваа индустрија“.

Ѕвездата на Nyad, исто така, се присети на нејзините рани денови во индустријата кога речиси и да немаше жени на снимањето, кога „во најголем дел, јас и цела група браќа и татковци ми го покажаа патот. Многу сум благодарен за нивната љубов и водство, и во најголем дел тие дадоа се од себе, најдобро што можеа. Но, сега ги добив сестрите, а Бела има сестри, и сите ние дами во оваа публика го оставаме нашиот најдобар впечаток дека сме возрасни жени во Холивуд, иако сме целосно вознемирени, понекогаш се мразиме себеси, заглавени во систем кој ја овековечува нашата најлоша невроза, несигурност и објективизација“. (Холивуд репортер)