Џејн Фонда: Брандо ме разочара, жалам што немав врска со Марвин Геј

САД– Оскаровката Џејн Фонда (82) која зад себе има три брака, со Роже Вадим, Том Хајден и Тед Тарнер, вели дека Марлон Брандо бил „разочарувачки“, жали што не спиела со Марвин Геј, откривајќи нови детали за нејзините први искуства во забавната индустрија.

Во новото интервју за Њујорк Тајмс, ѕвездата на Grace and Frankie  прозборе за дружењата со свездите од тоа време, меѓу кои Марлон Брандо и Марвин Геј.

Запрашана за нејзиното искуство со Брандо, кого го глумеше заедно во драмата  „The Chase “ од 1966 година, Фонда изгледаше дека не ја заведува покојниот актер.

Тој беше „разочарувачки“, призна Фонда.

И покрај нејзината врска со Брандо, сепак ги признава неговите силни вештини како забавувач, нарекувајќи го „одличен актер“.

Фонда фрли светлина и за кого најмногу жали што не спиела за време на нејзините рани години во индустријата.

„Најголемо жалење е што никогаш не сте имале секс со Че Гевара“, ја праша новинарката на Тајмс, Морин Дауд, и побара од Фонда да го потврди тоа, што актерката брзо го затвори.

„Не, не мислам на него“, објасни Фонда. „Жалам за Марвин Геј“.

„Тој сакаше, а јас не“, призна таа. “Јас бев мажена со Том [Хајден]. Се состанував со многу изведувачи за да се обидам да направам концерти за Том и за жената што ми помагаше во тоа и ме запознаа со Марвин Геј”.

Фонда се венча со Хајден во 1973 година и беше во брак 17 години пред да се разведе. Двајцата го делат 47-годишниот син Трој Гарити.

Дауд продолжи да ја задева Фонда за пејачот на Мотаун како можен додворувач, прашувајќи: „Те молам, кажи ми дека дружењето со него ги содржеше зборовите„ сексуално заздравување “.

„Ми требаа, но тој не го рече тоа, не“, рече Фонда. “Но, тогаш прочитав, очигледно тој ја имаше мојата слика на неговиот фрижидер. Но го открив тоа дури подоцна, откако тој беше мртов”.

Во 2018 година, Фонда зборуваше искрено за People за тоа како порано ја дефинираа мажите во нејзиниот живот – сè додека не стана повторно сингл по избор во шеесеттите.

„До шеесеттите години, јас бев одреден степен дефиниранa од мажите во мојот живот“, му рече таа на поранешниот главен уредник Џес Кегл во една епизода од Jess Cagle Interview „Воспитана сум за да удоволам“, рече таа. „Сакав татко ми (Хенри Фонда) да ме сака па бев она што тој сакаше да бидам, без разлика на она што веќе бев“, вели Фонда.