Џеј Зи сега е најноминиран уметник во историјата на Греми


САД- Џеј-Зи влезе во историјата на Греми со своите три номинации објавени вчера, станувајќи најноминираниот изведувач досега со вкупно 83 номинации.
Номинациите го позицираа зад Квинси Џонс, кој претходно ја имаше титулата за најноминиран поединец во историјата на Греми. И со тоа што Пол Макартни доби дополнителни две номинации за Греми 2022 година, вкупниот број на пејачот на Битлси сега е 81, ставајќи го веднаш зад Џеј Зи.
Џеј Зи беше номиниран двапати за најдобра рап песна, за „Bath Salts“ на DMX (на која тој се појавува заедно со Нас) и за „Затвор“ на Канје Вест. Џеј Зи, исто така, доби номинација за албум на годината за „Донда“ на Кејн Вест.
Џеј Зи има освоено вкупно 23 Греми во текот на неговата кариера, вклучувајќи го и најдобриот урбан современ албум за „Everything Is Love“ на Греми 2018 година и четири победи во кариерата за најдобра рап песна, вклучувајќи ги „Empire State of Mind“ и „Savage“.
Бијонсе направи своја историја на Греми наградите 2021 година со тоа што стана најноминирана жена и најнаградувана пејачка во историјата на Греми. Таа и Џеј Зи се во брак од 2008 година.