Џастин Тимберлејк на полицијата: „Испив едно мартини“


Џастин Тимберлејк и рекол на полицијата дека испил„едно мартини“ откако бил сопрен во Саг Харбор, Њујорк, според полицискиот извештај до кој дојде Билборд. Тој беше уапсен, а во вторникот (18.06) беше изведен пред суд по едно обвинение дека возел во алкохолизирана состојба.

Според соопштението објавено од полицискиот оддел на пристаништето Саг, прекин на сообраќајот беше инициран откако Тимберлејк „беше забележан како управува со BMW од 2025 година кон југ на улицата Медисон, не застана на уредно поставен знак за стоп и не ја следеше својата лента за патување“.

„Утврдено е дека обвинетиот управувал со наведеното возило во алкохолизирана состојба со тоа што очите му биле крвави и стаклени, од здивот излегувал силен мирис на алкохолен пијалок, не можел да го подели вниманието, имал забавен говор, беше нестабилен, и тој имаше слаби резултати на сите стандардизирани тестови за трезвеност на терен“, се вели во полицискиот извештај поднесен од полицаецот Мајкл Аркинсон.

„Испив едно мартини и ги следев моите пријатели дома“, Аркинсон го цитираше и 10-кратниот добитник на Греми во својот извештај.

„Г. Тимберлејк беше уапсен, процесуиран и задржан во текот на ноќта за утринско распишување“, се вели во соопштението на полициската управа. „Г. Тимберлејк беше изведен пред судот во центарот за правда на долината Саг Харбор на 18 јуни 2024 година, во 9:30 часот, каде што беше ослободен по сопствено признание.

Адвокатот на пејачот одби да коментира за Билборд.

Следното судско рочиште на Тимберлејк е закажано за 26 јули, истиот ден кога треба да настапи во Таурон Арена Краков во Полска. Тој моментално е на неговата светска турнеја Forget Tomorrow.