Џастин Бибер пеел за 10 милиони долари на предсвадбена церемонија на најбогатиот Индиец


Конечно имаме одговор за тоа колку ќе му биде потребно на Џастин Бибер за да ја свири „Love Yourself“, песна стара речиси деценија, на вашата следна забава – 10 милиони долари. Барем тоа е она што едно од најбогатите семејства во светот беше подготвено да го плати.

Изминатиов петок, поп-ѕвездата настапи на приватен настан како подготовка за свадбата на најбогатиот Индиец, милијардерот Анант Амбани и неговата свршеница Радика Мерчант. Сангето, или предсвадбената церемонија, се одржа во Мумбаи, Индија. Најмладиот син на неверојатно богатото семејство Амбани се подготвува за својата свадба која ќе се одржи од 12 до 14 јули. Си-Ен-Ен ја нарекува свадбата „венчавка на годината во земјата“.

Погледнете како изгледа поканата:

@classicbollywoodmusic

#wedding #mantra #invitation #シ #foryoupage #fyp #foryou #tiktok #bollywood #hindi #classicbollywoodmusic #MakeItCinematic #uae #dubai #ambani #wedding #invite

♬ original sound – Classic Bollywood Music

Не е шок што семејството на младоженецот се труди, со оглед на нето вредноста на неговиот патријарх. Како претседател на Reliance Industries, Мукеш Амбани моментално вреди 124 милијарди долари, според Форбс.

Конгломератот е основан во 1958 година од таткото на Амбани, Дирубаи Амбани. Сè уште семеен бизнис, Reliance Industries го направи Амбани најбогат човек во Индија и 11-ти најбогат човек во светот, од овој датум. Тој сега е и најбогатиот човек во Азија.

И невестата не е приказна за Пепелашка. Таа, исто така, потекнува од една империја како ќерка на Вирен Мерчант, кој го предводи фармацевтскиот гигант Encore Healthcare, според Vogue.

Сета помпа и околност доаѓа со одредени критики, особено ако се земе предвид неконтролираната нееднаквост во земјата. Во 2021 година, најбогатиот 1% од Индија сочинуваше повеќе од 40% од нејзиното богатство, според извештајот објавен од непрофитната организација Оксфам. И семејството има политички врски. Асошиетед прес забележува дека некои коментатори го нарекуваат големото богатство на Амбани како производ на врските на семејството во текот на 1970-тите и 80-тите години, и владеењето на премиерот Нарендра Моди од 2014 година.

Подемот на семејството често споредуван со Рокфелерите е поврзан од некои со систем на корупција и монархии. 

Секако, поканата е упатена и на 1% милијардери и од Америка. Минатиот март, милијардери, вклучувајќи ги Бил Гејтс, Марк Цукерберг и Сундар Пичаи, отидоа на предсвадбен настан во Амбани за да го видат настапот на Ријана. Дејвид Блејн исто така беше таму правејќи неколку магични трикови за богатите. Изненадувачки, Ријана беше помалку платена од Бибер, бидејќи Дејли Мејл објави дека и биле дадени 5 милиони фунти (или 6,3 милиони долари) неколку песни. Тридневниот настан имаше 1.200 луѓе на списокот на гости, според Асошиетед прес.

Многу очекуваната венчавка ќе се одржи во 27-катната семејна куќа на Амбани и Светскиот конгресен центар Џио (арена во сопственост на семејството која може да собере повеќе од 16.000 поединци), според Си-Ен-Ен. „Не е претерување да се каже дека светот ќе гледа“, додава Vogue.