Џастин Бибер го продаде музичкиот каталог за 200 милиони долари


САД– Џастин Бибер доби вкусен, вкусен ден за исплата откако го продаде својот каталог од 291 песна за 200 милиони долари.

Во вторникот, 28-годишниот добитник на Греми ги продаде правата за секоја песна што ја објавил или имал интерес до крајот на 2021 година на Hipgnosis Songs Capital – истата компанија на која уметниците како Кени Чесни и Џастин Тимберлејк неодамна ги продадоа своите каталози.

Продажбата ги вклучува шесте студиски албуми на Бибер – My World 2.0, Under the Mistletoe, Believe, Purpose, Changes and Justice – и други проекти вклучувајќи ги My World и Journals, како и хит сингловите „Baby“, „Boyfriend“, „What Do Мислиш?” „Извини“, „Сакај се себеси“, „Вкусно“, „Свето“ и „Праски“, меѓу другите.

„Оваа аквизиција е рангирана меѓу најголемите зделки што некогаш биле направени за уметник помлад од 70 години“, рече Мерк Меркјуријадис, основач на Hipgnosis Song Management, која управува со компанијата за музички права. „Со само 28-годишна возраст, тој е еден од неколкуте дефинирани уметници од ерата на стриминг што ја ревитализираше целата музичка индустрија“.

Хипгнозис сега поседува 100% интерес во профитот направен од заслугите за пишување и снимање на Бибер, како и од „соседните права“, инаку познати како пари заработени од какви било јавни пуштања на песната во продавници, ресторани итн. Неговите мастер ленти, сепак, ќе продолжи да бидат во вечна сопственост на Universal Music Group.

За продажбата на каталогот зборуваше и долгогодишниот менаџер на Бибер, Скутер Браун. „Џастин е навистина уметник кој се појавува еднаш во една генерација и тоа се одразува и признава од големината на оваа зделка“, рече музичкиот магнат.

“Веќе 15 години бев благодарен што бев сведок на ова патување и денес сум среќен за сите вклучени. Големината на Џастин допрва започнува”, продолжи Браун (41).

Музичарот „Never Say Never“ им се придружува на другите уметници кои неодамна ги продадоа своите музички каталози, вклучувајќи ги Боб Дилан, Стинг, Стиви Никс, Брус Спрингстин и Нил Јанг.