Џ. К. Роулинг доби смртни закани по нападот на Салман Ружди


 

Англија– Џ.К. Роулинг во саботата откри дека добила смртни закани по твитот за поддршка на колегата Салман Ружди, кој беше избоден со нож и останува хоспитализиран со тешки повреди од нападот.

Авторката на Хари Потер беше меѓу безброј јавни личности кои споделија добри желби со Ружди на интернет – Стивен Кинг и Хилари Клинтон исто така ја изразија својата поддршка – но откако Роулинг напиша за нападот: „Се чувствувам многу лошо во моментов. Нека биде добро“, се закани корисник на Твитер како одговор: „Не грижи се, ти си следната“.

Портпаролката на шкотската полиција изјави за Ројтерс: „Добивме извештај за упатена онлајн закана и полицајците спроведуваат истраги.

„Ворнер Брос Дискавери силно ги осудува заканите упатени кон Џ.К. WBD верува во слободата на изразување, мирен дискурс и поддршка на оние кои ги нудат своите ставови на јавната арена“.

Тие продолжија: „Нашите мисли се со Сер Салман Ружди и неговото семејство по бесмислениот чин на насилство во Њујорк. Компанијата силно ја осудува секоја форма на закана, насилство или заплашување кога мислењата, верувањата и мислите може да се разликуваат“.

Во неделата, Би-Би-Си објави дека Ружди покажал знаци на подобрување бидејќи бил изваден од вентилаторот и сега може да зборува; по нападот, неговиот агент Ендрју Вајли рече: „Вестите не се добри. Салман најверојатно ќе го изгуби едното око; нервите во раката му беа отсечени; а црниот дроб му бил избоден и оштетен“.

Вали потврди во изјавата во неделата дека авторот е „на пат кон закрепнување“, објави Асошиејтед прес, додавајќи дека „состојбата на Ружди е во вистинска насока“. (Ролингстоун)