Ѕанакопулос: И најоптимистите не очекуваа толку позитивни резултати од Договорот од Преспа

Мислам дека ни најголемите оптимистите не можеа да очекуваат, за толку мал временски период да имаме толку важни позитивни резултати од Договорот од Преспа, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за весникот „Неа селида“.

-Како што поминува времето, како што ќе се зајакнуваат врските на пријателство и соработка, како што во пракса ќе се покажува заедничката корист за двата народи, така ќе стивнуваат и екстремните гласови и гласовите на поделба во внатрешноста на двете земји, вели Ѕанакопулос.

Тој додава дека Грција за неколку месеци успеала да додаде нов сојузник на Балканот, но и „да врати скапоцен дел од нејзиниот дипломатски капитал за вистинските дипломатски прашања во регионот“, јави дописничката на МИА од Атина.

-По големиот пораз на национализмот и квазипатриотизмот и од двете страни на границата, Грција го надгради нејзиниот углед во цела Европа и создаде соодветен терен за голем грчки инвестиции во Северна Македонија, истакнува портпаролот на грчката Влада, а како карактеристичен пример го споменува бизнис интересот на првиот форум одржан пред 15 дена во Скопје.