Двојни сметки за гас за милиони германски домаќинства од октомври


Германските домаќинства се подготвуваат за повисоки сметки од вообичаено во оваа зима, бидејќи енергетските компании ја пренесуваат цената на гасот на потрошувачите, која порасна по руската инвазија на Украина.

Сметката за типично домаќинство може да се удвои од 1-ви октомври, предупредува германската групација „RheinEnergie“ – првиот голем снабдувач што обезбеди детална проценка.

Компанијата снабдува со енергија околу 2,5 милиони луѓе во регионот околу градот Келн, во западна Германија.

„Речиси 450% зголемување на трошоците за купување природен гас во текот на изминатата година е основата на зголемувањето“, велат од „RheinEnergie“.

„Пазарот повторно значително се влоши со почетокот на руската агресивна војна против Украина, што дополнително ја зголеми цената“, рече добавувачот.

Сметките за домаќинство со две лица со просечна потрошувачка на гас од 10.000 киловат часови годишно ќе скокнат од околу 960 евра пред една година на 2.002 евра, соопшти компанијата.

Германија е силно зависна од испораките на руски гас за да ги задоволи своите енергетски потреби, но од почетокот на војната, Москва полека ги намалува испораките.

Заканата дека Русија би можела целосно да го прекине снабдувањето ја зголеми можноста за зимски недостиг и ја турна Германија поблиску до рационализирање на снабдувањето.

Официјални лица во Берлин наредија резервоарите за складирање гас да се полнат пред зимата и да се преместат за да им се овозможи на енергетските компании под притисок да ги префрлат зголемените трошоци.

„Овој чекор, кој ќе стапи на сила наесен, би можел да ги зголеми сметките за домаќинствата за неколку стотици евра“, рече министерот за економија Роберт Хабек.

Сепак, овој додаток „не е вклучен“ во зголемувањето што го објави „RheinEnergie“, соопшти групата.