Дури 184 од новозаразените се од Скопје, починаа тројца пациенти

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 184
-Куманово 13
-Дебар 1
-Штип 13
-Прилеп 12
-Тетово 19
-Струга 6
-Велес 4
-Битола 10
-Охрид 4
-Кавадарци 5
-Гостивар 4
-Гевгелија 5
-Струмица 21
-Крива Паланка 5
-Радовиш 11
-Кочани 17
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 4
-Свети Николе 11
-Кичево 3
-Неготино 1
Починати се три лица, од Охрид (73г.), Гостивар (62г.) и Радовиш (72г.).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 106 оздравени пациенти од:
-Скопје 35
-Куманово 12
-Дебар 2
-Штип 3
-Прилеп 16
-Тетово 6
-Струга 3
-Велес 4
-Битола 4
-Охрид 4
-Кавадарци 1
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Струмица 4
-Крива Паланка 3
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 2
-Свети Николе 2
-Кичево 1
-Ресен 1
Досега во земјата се направени вкупно 201.512 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19.777, бројката на оздравени пациенти е 15.855, на починати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.147.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7.908, активни 1315

• Куманово 1.836, активни 167

• Дебар 291, активни 34

• Штип 1.319, активни 88

• Прилеп 754, активни 134

• Тетово 1.536, активни 181

• Струга 700, активни 46

• Велес 352, активни 36

• Битола 354, активни 84

• Охрид 447, активни 35

• Кавадарци 260, активни 44

• Гостивар 963, активни 70

• Гевгелија 160, активни 61 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 23 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 350, активни 203

• Крива Паланка 135, активни 40

• Радовиш 118, активни 45

• Крушево 20, активни 1

• Кочани 466, активни 199

• Пробиштип 121, активни 18

• Демир Хисар 62, активни 2

• Македонски Брод 94, активни 1

• Пехчево 46, активни 3

• Берово 132, активни 50

• Валандово 57, активни 42

• Виница 128, активни 38

• Делчево 179, активни 89 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 26, активни 2

• Свети Николе 391, активни 66

• Кичево 343, активни 31

• Ресен 167, активни 8

• Неготино 62, активни 14 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2140 теста се преку: ИЈЗ-533, ЦЈЗ Скопје-95, Авицена-375,  Биотек-212, МАНУ -159, Жан Митрев (Филип Втори)-400, Систина со PCR метода -184, лабораторија Лаор –48, Судска медицина-13, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-23, ГАК-8, Синлаб-35. Досега во земјата се направени вкупно 201.512 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се четири пациенти. Вкупно се хоспитализирани 86 пациенти од кои на кислородна поддршка се 45 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се три деца и три мајки позитивни на Ковид-19, а хоспитализирани се две деца и две мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се тројца пациенти. Вкупно хоспитализирани се 40 пациенти од кои на респиратор се четворица пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 72

• Гази Баба – 140

• Аеродром – 240

• Карпош – 214

• Центар – 241

• Кисела Вода – 138

• Ѓорче Петров – 104

• Бутел – 49

• Шуто Оризари – 17

• Студеничани – 4

• Сарај – 15

• Арачиново – 4

• Илинден – 31

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 4

• Петровец – 8

• Зелениково – 4

• Странец – 10

• Нераспределен – 17.