Државната вечера во чест на Макрон со модернизирана германска кујна и со класична музика


Берлин– Класична германска кујна, но модернизирана и прилагодена на сезоната, беше на менито на државната вечера синоќа во Берлин во чест на францускиот претседател Емануел Макрон.

Јан-Горан Барт, главниот готвач на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, се одлучи за салата од аспарагус и пенливо млеко од грашок за почеток.

За главното јадење, тој послужи сауербратен – традиционално говедско печење кое обично се маринира неколку дена – во сос од пиво. Белиот аспарагус – саканиот пролетен деликатес во Германија – исто така беше послужен, заедно со солени колачи од рабарбара.

Оброкот заврши со овошна нота со бозел, лимон вербена и јагода.

Музичката придружба на вечерта беше класична – со дела од Морис Равел и Феликс Менделсон Бартолди, свирени од музичари од Берлинската филхармонија.

Покрај домаќините – германскиот претседател и неговата сопруга Елке Буденбендер – и гостите Макрон и неговата сопруга Брижит, присуствуваа и канцеларот Олаф Шолц и неговата претходничка Ангела Меркел, заедно со мноштво други високи политичари.

Претставниците на бизнисот го вклучија и шефот на Сименс, Роланд Буш и Сигрид Евелин Никута, која е одговорна за товарен транспорт во Управниот одбор на Дојче Банк.

Во храната и музиката уживаа и диригентот Даниел Баренбоим и филмскиот режисер Фолкер Шлондорф.

Државната тродневна посета на Макрон на Германија, прва на француски претседател во 24 години, доаѓа во време кога двете водечки европски сили се соочени со низа дилеми, од војната што беснее на прагот на ЕУ во Украина до зголемените екстремно десничарски партии дома. (ДПА)