Дрејк, Селена Гомез, Ринго Стар и Пол Макартни номинирани за Еми како продуценти


 

САД– Дерејк, Селена Гомез,  Пол Макартни и Ринго Стар се меѓу продуцентите номинирани за Еми во категориите серии и специјални филмови, објави ТВ Академијата.

Суперѕвездата, добитник на Греми, Дрејк е првпат номиниран за Еми како извршен продуцент на „Еуфорија“ на HBO заедно со колегите ЕП Адел „Иднина“ Нур и четирикратно номинираната Зендаја (која е исто така номинирана за главна актерка во драма и две оригинални песни) . Со 25 години, Зендаја сега е (официјално) најмладата жена некогаш номинирана за продуцент на Еми наградите, покрај тоа што е и најмладата двократна главна номинирана актерка досега.

Гомез, исто така, официјално е номинирана за Еми како извршен продуцент за „Only Murders in the Building “, што е прв пат латиноамериканец да добие номинација за хумористична серија за шоу во кое исто така глуми. Таа е во одлично друштво заедно со нејзините колеги Стив Мартин и Мартин Шорт.

Ѕвездите кои ги пропуштија актерските номинации во различни жанровски категории најдоа љубов како продуценти како Лиев Шрајбер („Реј Донован: филмот“), Бен Фостер („Преживеан“) и Венди Меклендон Кови („Рено 911! Ловот за QAnon“), што ја означува нејзината прва номинација.

Двајца живи членови на Битлси – Пол Макартни и Ринго Стар – се номинирани за документарната серија на Питер Џексон „The Beatles: Get Back“ од Дизни +, заедно со вдовицата на Џон Ленон, Јоко Оно. Ова е трета номинација за Еми за Мекартни, а прва за Стар и Оно.

„Squid Game”  на Нетфликс има двајца номинирани продуценти, Ким Џи-јеон и Хванг Донг-Хјук, кои ја режираат и напишаа серијата. Тоа е најмалиот продуцентски тим номиниран за драмски серии по „Murder She Wrote“ (сезона 3) во 1987 година со Питер С. Фишер и Роберт Ф. О’Нил.

Во тимот „Severance“, ѕвездите Адам Скот и Патриша Аркет се официјални номинирани за драмската серија на Apple TV+. Во случајот на втората, таа може да биде меѓу првите што ќе биде номинирана за споредна женска драма и драмски серии во истата година.

Интересно е што музичарот Канје Вест не е меѓу имињата за неговата документарна серија „Jeen-yuhs: A Kanye Trilogy“, а не е ниту Бритни Спирс за „Controlling Britney Spears“.

Еми ќе се одржи во понеделник, 12 септември. (Варајати)