Драстично поевтинија акциите на петте најголеми технолошки компании во САД

САД – Акциите на петте најголеми технолошки компании во САД вчера поевтинија вкупно за повеќе од 320 милијарди долари.

Според Си-Ен-Ен, акциите на Епл поевтиниле за околу 23 долари (7,91 проценти) до 266 долара. На Мајкрософт, Фејсбук и Алфабет, која е сопственост на Гугл, загубија по повеќе од шест отсто од својата вредност. Акциите на Амазон поевтинија за 5,3 проценти.

Загубите на петте технолошки гиганти вкупно изнесуваат 321,6 милијарди долари.

Њујоршката берза го преживеа најлошиот ден од светската финансиска криза во 2008 година. Основните индекси на Волстрит загубија по повеќе од седум проценти од вредноста како резултат на падот на цените на нафтата и ширењето на новиот коронавирус.