Дончиќ може да потпише рекорден договор вреден 346 милиони долари


Суперѕвездата на Далас Маверикс, Лука Дончиќ ќе има право да потпише нов рекорд вреден договор во НБА од 346 милиони долари од следното лето. Словенецот веќе го исполни бараниот критериум од 65 одиграни натпревари оваа кампања и веќе може да биде избран во Ол-стар тимот, а доколку тоа се случи, бекот ќе има можност да стане најплатениот кошаркар во НБА од почеток на сезоната 2025 /26.

Супер-макс договорот на Дончиќ може да стапи во сила дури од следната година, бидејќи според правилата, кошаркарот мора да има акумулирано седум години во лигата. Водечкиот напаѓач на Далас моментално е во својата шеста година, па Далас нема да може да му понуди нов договор до крајот на неговата шеста сезона меѓу најдобрите.

На сите стручњаци им е јасно дека Дончиќ ќе биде избран во Идеалниот тим на НБА. Тој ја објави најсилната сезона во неговата кариера со просеци од 34,0 поени, 9,1 скока и 9,8 асистенции, што ги доведе Маверикс до директен настап во плејофот. Тексашаните се на петтото место во поредокот на Западната конференција со скор 45-29.