Дончиќ го предводеше Далас до победа во првиот меч од финалето на Западната конференција


Со победата над Минесота од 108:105, Далас поведе со 1:0 во финалето на западната конференција од плеј-офот на НБА во серијата која се игра на четири победи.
Брилијантниот Кајри Ирвинг постигна 30 поени, од кои два клучни слободни фрлања на седум секунди до крајот за потврда на пресвртот и победата, но ова е триумф на Лука Дончиќ.

Словенечкиот феномен беше најефикасен на натпреварот со 33 поени, од кои 15 постигна во последната четвртина. Тој додаде 8 асистенции, 6 скока, 1 блокада и 3 украдени топки. Тие се покажаа како исклучително важни, пишува Индекс.

Еве што направи само во тензичната завршница: на 3 минути и 14 секунди до крајот, прво водство на Волците 102:98, Дончиќ со тројка ги врати во живот Мавс. Потоа, тој ја украде топката за да го прекине нападот на противникот, по што Вашингтон погоди тројка за водство на Далас на минута и 56 секунди до крајот. Потоа Дончиќ повторно му ја украде топката на противникот и погоди на 49 секунди пред крајот за значително водство на Далас, 106:102. Веднаш потоа Дончиќ скокна под неговиот кош за да освои топка и нов напад за гостите, но Ирвинг со промашување не успеа да стигне до Волците.

Сето тоа Дончиќ го снајде со повредено, крваво десно колено и отечен лев зглоб, а во текот на играта од ударите прокрвари левото колено, кое дотогаш беше здраво.

По споменатото промашување на Ирвинг, Рид погоди за Волвс, кои се доближија на минус два. Но, Ирвинг потоа со фрлања го одведе Далас на четири поени разлика. Конли потоа упати три слободни фрлања за Минесота на две секунди до крајот. Погоди само еден и тоа значеше голем триумф за Далас.

Ја победија Минесота во старата серија на домашен терен, откако „Волците“ го исфрлија актуелниот шампион со голем пораз во седмиот натпревар. За потсетување, Денвер на Јокиќ имаше 20 поени предност, но Волците го елиминираа за финалето на Западот.

Досегашната одлична одбрана на Волвс, која ги ограничи шампионите на само 85 поени во просек во четирите победи над Нагетс, беше немоќна против ѕвезденото дуо на Мавс. Дончиќ и Ирвинг постигнаа 63 поени, а сите останати играчи на Далас искомбинираа 45. Но, би било неправедно да се каже дека ова е победа само за тие двајца. Дебитантот Дерек Лајвли постигна 9 поени без промашување, а додаде и 11 скока и 2 блокади. П.Ј. Вашингтон постигна 13 со 7 скока.

Кај Минесота дури шест играчи беа двоцифрени, но најголемите ѕвезди потфрлија. Џејден МекДаниелс беше најефикасен со 24 поени, но Карл-Ентони Таунс имаше само 16 поени при шутирање 6/20. Руди Гоберт со 12 поени и 7 скока исто така не беше на своето врвно ниво. Ентони Едвардс имаше 19 поени со 6/16 шут, 11 скока и 8 асистенции, но остана без голови во третата четвртина.

Минесота е домаќин на вториот натпревар кој се игра во сабота во 02:30 часот по наше време.