Донатела Версаче донираше 200 илјади евра за борбата против коронавирусот

Италија- Донатела Версаче е најновата модна личност која направи значителна донација за да помогне во борбата против коронавирусните инфекции.

Креативниот офицер на брендот, заедно со нејзината ќерка Алегра Версаче Бек, донираа 200.000 евра на одделот за интензивна нега во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано.

„Во вакви времиња, важно е да се обединиме и да поддржуваме, но можеме да им помогнеме на сите што се во првите редови, борејќи се секој ден за да спасат стотици животи. Затоа, Алегра и јас решивме да направиме лична донација од 200 000 евра на одделот за интензивна нега во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано “, се вели во изјавата на мајката и ќерката. „Нашите срца  се со сите оние кои се заболени од оваа болест и до сите лекари и медицински персонал, кои во изминатите недели работеа херојски нон-стоп, во обид да се грижат за нашите најблиски. Ова е кога ние, како општество, треба да застанеме заедно и да се грижиме еден за друг “.

Луксузната етикета за обувки Серџо Роси, исто така, донираше 100.000 евра во болниците „Митрополитот Фатебенферали“ и „Луиџи Сако“ во Милано. Покрај тоа, сите приходи од продажбата на sergiorossi.com ќе бидат целосно донирани за борба против појавата на СОВИД-19.

Џузепе Сантони, главен извршен директор на високо-трговскиот бренд за чевли „Сантони“, започна иницијатива за дигитално прибирање финансиски средства, правејќи донација од 50.000 евра. Неговата цел е да собере 500.000 евра за поддршка на италијанскиот регион Марче, каде се наоѓа неговата компанија.

Дигиталниот претприемач Кјара Ферањи, која минатиот понеделник започна кампања за прибирање финансиски средства со која се собраа 3,8 милиони евра, рече дека дигиталната платформа што била домаќин на нејзината иницијатива направила донација од 250.000 евра за низа италијански болници. Конкретно, gofundme.com, основана во 2010 година во Соединетите држави и веќе придонесе 10.000 евра во кампањата на Ферањи за поддршка на болницата „Сан Рафаеле“, ќе има корист од болниците низ регионот на Ломбардија, Неапол и Милано.

Истата вечер, со објавување на Инстаграм, креативниот директор за мажи и додатоци на Фенди, Силвија Вентурини Фенди, објави дека Фондацијата Карла Фенди донирала 100.000 евра донација за поддршка на одделот за интензивна нега на Премисио Санитарио Колумбо.

Во средата, францускиот конгломерат Керинг, заедно со оние на неговите луксузни брендови особено активни во Италија – вклучувајќи ги Гучи, Боттега Венета, Сен Лоран, Баленсијага, Александар Меквин, Бриони, Помелато и Киринг Ехјумес – направија донација од 2 милиони евра за неколку здравствени- институции за нега низ Ломбардија, Венето, Тоскана и Лацио, сите клучни области за споменатите брендови Kering.

Италијанската дизајнерка Елисабета Франчи, исто така, реши да ја даде својата поддршка на италијанските болници кои се грижат за пациентите со коронавирус со донација од 50.000 евра за започнување на кампањата за прибирање финансиски средства #ifyouwantyoucan.

Армани најави донација од 1,25 милиони евра на болниците „Луиџи Сако“ и „Сан Рафаеле“ и „Иституто деи Тумори“ во Милано, како и Иституто Лазаро Спаланзани во Рим, кои сите се борат со коронавирусот распространет во земја. Износот дополнително ќе ги поддржува активностите на Protezione Civile, граѓанската одбрана на земјата.

Bulgari, Dolce & Gabbana, Versace, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, Alibaba, L’Oréal, the Estée Lauder Cos Inc., Shiseido Co. Ltd. и Сваровски се исто така меѓу компаниите што направиле донации за поддршка на борбата против вирусот , додека главниот извршен директор на Гучи Марко Биззари, исто така, направи лична донација од 100.000 евра на Аусл ИРЦЦС на Реџо Емилија.