Доналд Трамп им се додворува на врвните извршни директори, ветува помали даноци и помала бирократија


Доналд Трамп во четвртокот им се обрати на некои од главните извршни директори во Америка, ветувајќи дека ќе ги намали даноците и бирократијата во обид да ја придобие корпоративната Америка.

Поранешниот претседател беше меѓу говорниците на настанот на Бизнис тркалезна маса во Вашингтон, на кој присуствуваа титаните на Волстрит, вклучувајќи го извршниот директор на JPMorgan, Џејми Димон, Брајан Мојнихан од Банката на Америка и шефицата на Ситигруп, Џејн Фрејзер.

Стивен Мур, економски советник на Трамп, рече дека извршниот директор на „Епл“, Тим Кук, имал седиште во првиот ред на настанот, објави Ројтерс.

Наводниот републикански претседателски кандидат ја изложи својата економска агенда како дел од едночасовниот разговор со конзервативниот коментатор Лери Кудлоу, за „Фајненшл тајмс“.

Трамп вети дека ќе размисли за намалување на највисоката корпоративна даночна стапка од 21% на 20%, објави Асошиејтед прес, цитирајќи лице запознаено со забелешките на Трамп.

ФТ објави дека Трамп исто така ја нагласил дерегулацијата и желбата да се користат тарифите како „тактика за преговори“ со другите земји.

Џо Бајден, веројатниот противник на Трамп на изборите во ноември, не присуствуваше на настанот на Бизнис тркалезната маса бидејќи присуствуваше на самитот на Г7 во Италија.

Застанувајќи на местото на претседателот, шефот на кабинетот на Бајден, Џеф Зиентс, ги истакна напорите на администрацијата за обнова на економијата како последица на пандемијата и рече дека независноста на Федералните резерви го зајакна американскиот капитализам, според АП.

Волстрит журнал во април објави дека сојузниците на Трамп подготвуваат планови да ја одземат контролата врз некои одлуки за монетарната политика од централната банка.

Додека угледот на поранешниот претседател го допре дното на Волстрит по немирите во Капитол на 6 јануари 2021 година, врвните извршни директори го ублажија својот тон кон него во последниве месеци.

Дајмон беше многу критичен кон Трамп кога ја напушти функцијата, но претходно оваа година рече дека бизнисменот милијардер – и сега осуден престапник – бил „некако во право“ за некои прашања, вклучително и НАТО и имиграцијата, пренесува Бизнис инсајдер.