Доналд Сатерленд со почесна награда на фестивалот „Сан Себастијан“

Шпанија- Канадскиот актер Доналд Сатерленд, познат по најразлични филмови како што се „М * А * С * Х“ и серијалот „Игри на гладта“, ќе добие награда за целокупна креативност на фестивалот во Шпанскиот филм во Сан Себастијан, соопштија организаторите на АФП.

На 26 септември, 84-годишниот актер ќе ја добие наградата Доностија, со која ќе се одбележи „повеќе од педесет години одлична инкарнација“.

„Сатерленд го докажа својот голем талент со преку десетици ликови, без оглед на жанрот: од драма до воени филмови, трилери, хорор филмови и научна фантастика“, се вели во објавата на фестивалот.

Во 2017 година, тој беше почестен со Награда на Академијата за актерската кариера.

Еден од неговите најрани хитови беше неговата улога како армиски хирург во комедијата „М * А * С * Н“ од 1970 година на Роберт Алтман, посветена на Корејската војна. Повеќе од четири децении подоцна, тој беше попознат на помладите гледачи како тиранскиот претседател Сноу на Игрите на гладта. Со текот на годините, тој глумеше во голем број признати филмови, вклучувајќи го и психотрилерот за замрзнување на Николас Рогу „Барај сега“ (1973) и биописот „ЈФК“ на Оливер Стоун (JFK) (1991). Во 1970-тите тој глумеше во филмовите на водечките италијански режисери Бернардо Бертолучи (1900) и Федерико Фелини (Казанова).

Сатерленд ќе ја добие наградата пред прикажувањето на неговиот последен филм „Изгорена портокалова ерес“, во кој глуми Мик Џегер.

Неговите претстојни проекти ја вклучуваат телевизиската серија „The Undoing“ со Никол Кидман.