Домот на Пит и Анистон на Беверли Хилс продаден за 32 милиони долари

САД-Домот на Беверли Хилс каде што живееја актерите Бред Пит и Џенифер Анистон за време на нивниот брак, се продаде за 32,5 милиони долари.

Ѕвезден пример за стилот на Тудор, домот од 12.000 квадратни метри излезе на продажба минатата година за 56 милиони американски долари и беше наведен за 44,5 милиони долари во март пред да излезе од пазарот.

Анистон и Пит ја поседувале куќата во раните 2000-ти, за кое време тие го реновирале и прошириле имотот. Тие се разведоа во 2005 година и го продадоа имотот следната година за 28 милиони американски долари, според книгата „Валас Неф: Мастер архитекти од Јужна Калифорнија 1920-1940 година“.

Големата двокатна приказна е полна со детали за карактерот. Пространоста и белата боја ѝ даваат на куќата безвременски шарм. Внатре, има и кино- додаток од деновите на Анистон и Пит. Има пет спални соби и 13 купатила.

Надвор, тревните терени се шират во слоеви околу базен. Осветлениот и потонат тениски терен вклучува павилјон со гостински апартман.

Дури и пред Анистон и Пит, куќата дизајнирана од Валас Неф имаше долга историја. Првично изградена за актерите Фредрик Март и Фиренца Елдриџ во 1934 година, подоцна беше во сопственост на богаташката Вандербилт Ширли Бурден. Богаташката Валис Аненберг е уште еден поранешен сопственик.