Домот на милионерот-педофил Епстajн во Менхетн продаден за 51 милион долари


САД – Луксузната куќа на Џефри Епстајн во њујоршката општина Менхетн, е продадена завчера, за околу 51 милион долари, на непознат купувач. Приходите од продажбата ќе бидат префрлени на Програмата за отштета за жртвите на Епстајн, на којашто сега повторно може да се поднесат нови побарувања.

Си-ен-ен претходно објави дека независниот управител на Програмата ЕВЦП, Џорди Фелдман престанал да отплаќа побарувања на 4 февруари, бидејќи паричните средства во фондот биле многу мали. Откако ја прецени финансиската состојба, Фелдман ќе ја повлече суспензијата на плаќањата.

Финансиерот Џефри Епстајн беше обвинет за трговија со малолетници заради сексуално искористување, а некои жртви беа и помали од 14 години. Епстајн не ја призна својата вина. Во август 2019 година тој беше пронајден мртов во својата ќелија, во очекување на судењето. Главниот медицински стручњак во Њујорк изјави дека причина за смртта е самоубиство со бесење.

Едно од најбараните и најубави недвижнини во Њујорк, седумкатниот дворец со богатство на уметнички слики и мебел има 15-тина дабови врати, увезен француски мебел и украсни детали по нарачка. Поседува и загреани тротоари и огромен галериски простор што ја опфаќа ширината на целата куќа.

Со поглед на колекцијата Фрик и Централниот парк, имотот го изгради архитектот на Златна ера Хорас Трамбауер во 1930-тите години за Херберт Штраус, наследник на богатството на Мејси. Штраус умрел пред да престојувал, и во 1940-тите зградата служела како затворена болница, откако била донирана на Католичката архиепископија во Њујорк. Подоцна беше дом на Бирч Ватхен, приватно училиште .

Милијардерот Лес Векснер го вратил имотот во приватна резиденција во 1989 година; Епстајн се пресели во куќата и ја сметал за своја од 1996 година.

Се смета за најголем дом на едно семејство во Њујорк, иако агентот за списоци Адам Д. Модлин предлага неколку други намени за имотот.

„Овој историски обележје лесно може да се претстави како палатен конзулат, амбасада, фондација или музеј за да се сместат уште едно од најголемите уметнички дела во светот“, се наведува во списокот.