Домот на Кирк Даглас, со „патека на славните“, продаден за 9 милиони долари


САД- Има многу домови во Лос Анџелес кои биле окупирани од ѕвезди, но малкумина имаат толку многу што да покажат како домот на покојниот легендарен актер Кирк Даглас во Беверли Хилс. Имотот, на кој се наоѓа „патеката на славните“ со камени плочи кои носат потписи на ѕвезди од Лусил Бол до Роналд Реган, штотуку е продаден за 9 милиони долари според Волстрит журнал. 

Домот беше ставен на продажба пред само еден месец за 7,49 милиони долари и, наводно, собрал 31 понуда, што резултирало со дополнителни 1,5 милиони долари наведени на цената на огласот.

„Вообичаено добиваме четири до пет понуди по оваа цена“, изјави за Вол Стрит Журнал агентот за котација на домот Рошел Маиз. „Обично овој тип на активност е резервиран за имот од 1 милион долари. Тоа е некако нечуено“.

Сепак, лесно е да се види зошто домот во традиционален стил би инспирирал таква реакција. Заедно со ултра уникатната патека на славните, имотот со четири спални соби и шест бањи има рачно насликани фрески, преклопни француски врати кои елегантно ги раздвојуваат просторите за живеење и дрвја што го зголемуваат чувството за приватност .

Двокатната куќа за гости се наоѓа на задниот дел од имотот и се отвора директно до базенот. Кирк и неговата сопруга Ен Даглас го купиле имотот во 1976 година за 400.000 долари и живееле таму до нивната смрт во февруари 2020 година и април 2021 година, соодветно.

АД го обиколи домот во 1977 година, а Ана сподели како дизајнирала одморалиште исполнето со светлина исполнето со уметност и многу лични детали.

Со потпис на Френк Синатра и Натали Вуд

„Колку многу го ценам начинот на кој жена ми го уреди нашиот дом“, рече тогаш Кирк. Двојката поседуваше и шармантна резиденција во Палм Спрингс, продадена во 2016 година. (АД)