Доктор ни открива зошто тешко се слабее, а нема врска со храна: Постојат 4 клучни проблеми кои не блокираат


Гладувате, вежбате како „манијак“ и ништо не помага? Лекар ни објаснува зошто не можеме да изгубиме тежина.

Дали ви се чини дека што и да правите, колку и да се изгладнувате, да се откажете од храна и напорно да вежбате, килограмите никогаш не исчезнуваат?

Нутриционистите објаснија зошто, односно кога двата од овие пристапи се погрешни. Ако телото е често под стрес, сите обиди за губење тежина паѓаат во вода. Постојат четири клучни непријатели на губење на тежината, а докторот за исхрана од клиниката Мајо, Џозеф Гонзалес, изјави што е тоа што го „попречува“ успехот во борбата против вишокот килограми.

Факт е дека кога сме под стрес, се ослободува хормонот кортизол, кој го произведуваат надбубрежните жлезди. Телото се штити од стресни ситуации со зголемување на отчукувањата на срцето и зголемување на крвниот притисок. Кортизолот делува на инсулин, кој исто така почнува да лачи повеќе. И сето ова води до нарушувања на метаболичките процеси во телото. За да го намалите нивото на кортизол, треба да воспоставите дневна рутина, да се откажете од кофеин, да ја зајакнете исхраната со зеленчук и овошје, како и храна богата со витамин Ц.

Следниот непријател на губење на тежината е недостатокот на сон, што го потврдуваат научниците од Академијата Оксфорд. Хормонот мелатонин, кој се произведува за време на спиењето, е важен за ефикасно губење на тежината. Тој е одговорен за релаксација, а исто така помага при согорување на маснотиите и градење мускули. Исто така, правиме грешки кога претеруваме со физичката активност. Ова доведува до стрес – и емоционален и физички. Изберете денови кога нема да правите никакви вежби и дајте му време на вашето тело да се опорави. Исто така, не фокусирајте се само на еден вид вежбање. Ова го забавува процесот на губење на тежината, бидејќи телото се навикнува на одредено оптоварување и согорува помалку калории со текот на времето.Сепак, најважната улога во процесот на губење на тежината ја играат хормоните. Работата на ендокриниот систем е регулирана со многу процеси: лоша екологија, болести на гастроинтестиналниот тракт, постојан емоционален стрес и нездрава исхрана. Хормоналните нарушувања често се придружени со депресивно расположение, бавен метаболизам и апатија, а жените почесто страдаат од овие заболувања. Всушност, недостатокот на тестостерон во телото на жената го забавува процесот на согорување на маснотиите. И вишокот на естроген често е причина за вишок тежина. За да се вратат хормоните во „нормала“, потребно е да се направат најважните анализи и да се побара помош од лекар, како и да се прилагоди исхраната со воведување повеќе нискокалорична храна богата со растителни влакна, како што е зелката, ракета, ротквици, спанаќ …